Anne Karnında Bebek Ne Zaman Saçlanır, Bebeğin Saçı Kaçıncı Haftada Çıkar

Anne karnında bebeğin saçları ne zaman çıkar? Sorusu hamile kadınların en merak ettiği sorulardandır. Bu sorunun cevabı gebelikte 15. Haftada bebeğin saçının çıkmaya başlamasıdır.

15,haftanın bebeğinizde yeni bir gelişme var! Artık bebeğinizin saçları çıkmaya başlıyor. Bu haftadan itibaren bebeğin baş kısmı üzerinde lanugo ismindeki ince ve yumuşak tüyler çıkmaya başlar. Bu ilkel saçlar doğumdan sonra dökülüp normal saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Hamilelikte Saçlı Bebek Annede Mide Yanması Yapar mı?

Hamilelikte bebeğin saçlı olması annede mide yanması yapabilmektedir. Mide yanması durumunda 1 bardak soğuk süt içmeniz midedeki yanmayı hızlı bir şekilde geçirecektir.

Hafta Hafta Gebelik İlk 10 Haftada Gebelikte Neler Oluyor?

Gebelikte 1. Hafta

Hamilelik sürecinin 9 ay 10 gün sürdüğü uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Aslına bakılacak olursa hamilelikte ilk 1 haftada gebelikten söz etmek mümkün değildir. Çünkü ortada daha bebek yoktur, hatta gebelik belirtileri de başlamamıştır. Bu sürede hamileliğin temelleri atılmaktadır. 1 haftalık süre zarfı içerisinde anne adayının vücudunda herhangi bir belirti gözlemlenmemektedir. Gebelik döneminin 1. haftasında bebeğe dair herhangi bir hücre gelişimi de henüz gerçekleşmemiştir.

Gebelikte 2. Hafta

2. haftaya gelindiğinde gebelik biyolojik olarak gerçekleşmeye başlar. Ancak hamile kadının henüz fiziki bir değişiklik gözlemlenmesi mümkün değildir. Fakat 2. haftadan itibaren anne adayının vücudu daha aktif çalışmaya başlamakta, bebeğe hazırlanmaktadır. Bu dönemde rahmin iç çeperi genişlemeye başlar ve döllenen yumurtanın gelişmesi için gerekli alan hazırlanmaktadır.

Gebelikte 3. Hafta

Hamilelik döneminin 3. haftasına gelindiğinde bebek bir tuz tanesi boyutuna ulaşmış olacaktır. Fakat henüz bebeğe benzer bir formda bulunmayacaktır. Fiziki olarak hamileliğin gerçekleşmesi için spermin yumurta ile birleşmesi gerekmektedir. Bu olay hamileliğin ilk 3 haftası içinde tamamlanmaktadır. Bu birleşme işleminin ardından bebek rahme iner ve fiziki olarak hamilelik başlamış olur.

Gebelikte 4. Hafta

Hamileliğin 4. haftasına gelindiğinde yolun neredeyse 1/9’luk kısmını tamamlanmış demektir. 4. haftada bebeğiniz henüz 1 mm boyutlarına bile ulaşmamıştır. Bu dönemde vücudun hormonal faaliyetlerinde değişiklikler meydana gelmeye devam edecektir. Fakat gebe kadında henüz fiziki bir değişiklik gözlemlemek mümkün değildir.

Gebelikte 5. Hafta

Bu dönem ile birlikte hamileliğin 1.ayı tamamlanmış oluyor. Hamileliğin 5. haftasına girildiğinde artık bebek bir susam tanesi boyutlarına ulaşmış olacaktır. Bu dönemden itibaren bebeği ultrason cihazlarında görebilmek mümkün olacaktır. 2-3 mm boyutlarındaki bebeğinizin kalp atışları duyulmaya başlanmış ve sinir sistemi, kalp, beyin gibi organları gelişme aşamasına girmiş olacaktır.

Gebelikte 6. Hafta

Gebeliğin 6. haftasına girildiği takdirde bebeğin kulak, burun, ağız gibi uzuvları biçimlenmeye başlayacaktır. Kol ve bacakları oluşmaya başlayan bebeğin bu dönemde kalbi ortalama 130 defa atmaya başlayacaktır. Kalbin atması ile birlikte minik bedeninde kan dolaşımı başlayan bebeğin iç organlarını oluşturacak tomurcuklar ortaya çıkacaktır. 6. haftadan itibaren beynin büyük bir kısmı, kemik ve kas sistemleri şekillenmeye başlayan bebek artık bir mercimek tanesi boyutlarına ulaşmış olacaktır.

Gebelikte 7. Hafta

1 gram ağırlığa ve fasulye boyutlarına erişen bebek artık 4-5 mm büyüklüğündedir. Gebeliğin 7. haftası tamamlandığında bebekte 2 kat daha büyüme gerçekleşecektir.

Gebelikte 8. Hafta

Artık 8. haftaya girildiğinde bebek fetüs olarak isimlendirilmeye başlar. 10-13 mm boyutlarında olan bebeğin ağırlığı halen ortalama 1 gram civarındadır. Hamileliğin tamamlanan haftalarında meydana gelen tomurcuklar artık perdeli bir formda ayakları ve elleri oluşturacaktır. Bebeğin en büyük kısmı olan başı ve beyni büyük bir hızla gelişmeye devam etmektedir. 8. haftada dalak ve karaciğeri takiben diğer organlar belirli periyotlarla yerine gelmeye başlayacaktır. Yüz kısmı da yavaş yavaş şekillenmeye başlayan bebeğin artık kulak kepçesi, damağı, ağız boşluğu ve suratında ki kıkırdaklar oluşmaya başlayacaktır.

Gebelikte 9. Hafta

9 haftaya girildiğinde bebek 2 cm boyutlarına ve 2 gram civarı bir ağırlığa erişmiş olacaktır. Bebek bu haftadan itibaren normal görüntüsüne kavuşmaya başlayacaktır. Aynı şekilde bebeğin iç organları da hız kesmeden gelişmeye devam edecektir. Dişlerinin oluşmaya başlamasıyla birlikte burun, ağız, kulak gibi uzuvları da birbirinden ayrılarak normal bir görünüm kazanmaya başlayacaktır.

Gebelikte 10. Hafta

Artık 10. haftaya girildiğinde bebek 2 ila 4 santim boyutlarına ve 4 ila 5 gram ağırlığa erişmiş olacaktır. Tahmin edilebileceği gibi bu dönemde ve sonrasında bebeğin gelişiminde büyük bir artış gözlemlenecektir.