Geç Döllenme Nedir, Geç Döllenme Cinsiyeti Etkiler mi?

Kadınlarda yumurtlamanın normalden daha geç olmasına geç döllenme denir. Bu durum geç yumurtlama olarak da bilinir. Yumurtlama normalde genellikle adet döngünüzün ortasında meydana gelir, yani yumurtlama genellikle döngünüzün 14. günü civarında gerçekleşir. Geç döllenme yani geç yumurtlama, adet döngüsünüzün 21. gününden sonra meydana gelen yumurtlamadır.

Bireyin adet düzensizliği bulunmuyor ise 28 günde bir adet görecektir. Bunun anlamı, ilk adetin başlangıcından itibaren 28 günün ardından ikinci adet söz konusu olacaktır. Belirtilen süre zarfının 21 ila 35 gün arasında değişkenlik göstermesi doğaldır.

Geç Döllenme Kimlerde Olur?

Devamlı olarak adet düzensizliğinden muzdarip bireylerde geç döllenme durumu gözlemlenebilmektedir. Bunun yanı sıra adet takviminde belli dönemlerde sapma durumları yaşanması da geç döllenmeyi tetikleyici bir unsurdur. Fakat bunların yanında zihin yorgunluğu, miyom ve polip oluşumu, hormonal ilaçlar bu durumu tetikleyici unsurlardandır. Ek olarak polikistik over sendromu ve benzeri pek çok durum da geç döllenmeyi mümkün kılmaktadır. Bunun sebebi ise ifade edilen durumların adet düzensizliğine yol açmasıdır. Kişi geç döllenme yaşadığında bu durumu fark etmesi mümkün olmayacaktır. Geç döllenmenin söz konusu olması, hamilelik dönemine herhangi bir negatif etki etmemektedir. Sadece hamilelik dönemi planlamasında küçük aksaklıklara sebebiyet vermektedir. Böyle bir hal hekim muayenesinin ardından normale döndürülebilmektedir.

Geç Döllenme Herhangi Bir Soruna Neden Olur mu?

Toplum arasında geç döllenmeyle alakalı kulaktan dolma çeşitli söylemler dolaşmaktadır. Örneğin, gebelikte kanamaya, sancılanmaya ve dahi düşük doğuma sebebiyet verebileceği düşünülmektedir. Fakat bu söylemler uzman hekimler tarafından reddedilmektedir. Geç döllenmenin anne yada bebek açısından olumsuz bir etki bırakmadığı belirtilmektedir.

Geç döllenmenin tek olumsuz yanı hamilelik takviminin oluşturulmasını güçleştirmesidir. Bu konu haricinde hiçbir olumsuzluk taşımamaktadır. Diğer bir tabiriyle geç yumurtlama birey açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Hamileliğin başlangıcından devam eden safhalarına kadar herhangi bir etki etmesi söz konusu değildir. Söylemlerin aksine kanama veyahut benzeri bir soruna yol açmayacaktır.

Geç Döllenmede Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Geç döllenme, ön görülen zamanda yumurtlamanın söz konusu olmaması olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla geç yumurtlama halinde döllenme de geç gerçekleşecektir. Geçte olsa döllenen yumurta rahim içine sorunsuzca ulaşırsa hamilelik gerçekleşecektir. Geç döllenme durumunda kişi de hamilelik belirtileri daha geç gözlemlenecektir.

Geç yumurtlama çoğunlukla 1 haftayı bulabilmektedir. 1 haftanın ardından öngörülen adet gözlemlenecektir. Geç yumurtlamada gebelik testi sonucu geç alınacaktır. Doğal şartlarda 5 yada 6 günlük bir gecikme olabilirken, geç döllenmede 5 ila 10 günü bulabilmektedir.

Geç döllenme genelde en fazla 1 hafta kadar olabilir. Daha ileriki haftalarda zaten beklenen adet gerçekleşecektir. Geç döllenme olduğunda gebelik testinde sonuç almak hızlı olmayacaktır.

Geç Döllenme Kanda Ne Zaman Belli Olur?

Geç döllenmeden haberdar olan bireyler, döllenmenin gecikebileceğini kestirdiğinden, döllenmeyi takip eden ilk 5 gün içinde kan testini gerçekleştirebilmektedir. Böyle bir halde öngörülen adet zamanına yaklaşıldığında kanda tespit edilebilen hamilelik, öngörülen zamanın geçmesinin ardından tespit edilebilir.

Geç Döllenme Beta Hcg Değeri

Bireyin gebeliğini tam anlamıyla tasdik etmek adına Beta HCG testi gerçekleştirilir. Bu sayede gebeliğin kesin tanısı koyulabilmektedir. Beta HCG, bireyin gebeliğine işaret eden bir kan değeridir. Gebeliğin söz konusu olmadığı bireylerde Beta HCG “0 ila 10” düzeylerinde seyretmektedir. Gebe bireylerde ise Beta HCG ifade edilen aralığın üzerinde olmaktadır. Geç yumurtlama durumunda, gerçekleştirilen ilk Beta HCG testlerinde gebeliği tespit etmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle bir müddet sonra yeniden testin gerçekleşmesi gerekecektir. Doğal şartlardaki hamileliklere oranla tanı koyulması bir müddet daha uzayabilmektedir.

Geç Döllenme Bebeğin Cinsiyetini Etkiler mi?

Geç döllenme bu duruma herhangi bir şekilde etki etmeyecektir. Çocuğun kız yada erkek olarak dünyaya gelme şansı aynı olacaktır.