Hamileler Papatya Çayı İçebilir mi Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Gebelikte en çok sorulanlardan birisi de “Hamilelikte papatya çayı içilebilir mi, hangi bitki çayları en fazla kaç bardak içilebilir?” sorularıdır. Jinekologlar bu konuda şunları söylemiştir;

Hamilelikte Papatya Çayı İçmek Güvenli midir? Doktorların Cevapları

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Suat Karataş’ın cevabı: (Gebelikte papatya, zencefil, rezene, ıhlamur, kuşburnu, ısırgan otu çayı, yeşil çay veya normal çay günde en fazla 2 fincana kadar tüketilebilir. Bu ölçünün üzerine çıkılmadıkça herhangi bir problem teşkil etmeyeceği ifade edilmektedir. Fakat bununla ilgili tıbbi bir araştırma yoktur. Bitki çaylarının bazıları sıklıkla tüketildiği zaman hamilelikte rahim kasılmalarının, kanama ve düşük riskinin artmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu ise erken doğum ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Keten tohumu, sinameki, adaçayı, fesleğen ve ahududu çayı buna örnektir.)

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Fatma Gentürk Özer’in cevabı: (Hamilelikte papatya, ıhlamur, kuşburnu, rezene, yeşil çay ve normal çayın günlük tüketim miktarı en çok 2 fincan olmalıdır.)

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr.Akın Savcı’nın cevabı: (Hamilelik döneminde güvenle tüketilebileceğinden yeterince emin olmadığınız çaylardan uzak durmalısınız. Çünkü bitkisel çayların çeşitliliği fazladır ancak en yaygın olanlar rezene, zencefil, papatya, nane-limon, elma, kuşburnu, yeşil çay ve benzeri çaylardır. Ben de hastalarıma bu çayları tavsiye ediyorum.)

Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı Zeki Salar’ın cevabı: (Hamilelikte ıhlamur, kuşburnu çayı, papatya çayı içilebilir.)

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gazi Yıldırım’ın cevabı: (Gebelikte nezle veya grip olursanız, zencefil, nane-limon-ıhlamur, kuşburnu, rezene, papatya ya da normal çay içmenizi öneriyorum.)

Merhaba doktor hanım, ben gebeliğimin 24. haftasındayım. Gebelikte melisa ve papatya çayı içmenin bir sakıncası var mıdır? Düşüğe veya erken doğum yapmaya sebep olur mu? Bilgi vermenizi rica ediyorum.

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı: (Bunlar ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar yok, bilinen düşük yaptırıcı etkisi olup olmadığını bilmiyorum.)

Hamilelikte Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluk sorunu ile mücadele eder: Gebelikte huzursuzluk ve uykusuzluk yaşayan anne adayları, papatya çayı tüketerek bu problemden kısa sürede kurtulabilir. Papatya çayının, stres ve anksiyete ile savaştığı bilinmektedir. Uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olan papatya çayı, bunun yanı sıra hafif derecede yatıştırıcı etkiye de sahiptir.

Sabah hastalığının hafiflemesine katkıda bulunur: Sabah saatlerinde meydana gelen bulantı hissi, gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Mide bulantılarının bastırılmasında papatya çayının rolü büyüktür.

Rahatsızlıkların ve krampların azalmasına yardımcıdır: Papatya çayı anti-inflamatuar özellikte bir üründür. Bundan dolayı gebelikte oluşan mide kramplarının ve buna benzer mide problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar: Papatya çayı en iyi antioksidan kaynaklarındandır. Genelde bağışıklık sistemi, hamilelik döneminde zayıf düşer. İşte papatya çayı, vücut direncinin artmasında görev alır.

Sindirimi destekler: Sindirim rahatsızlıkları, hamilelikte sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Papatya çayı tüketmek, hamilelikte iştahın artmasını ve böylece yeterli beslenebilmeyi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda papatya çayı hazımsızlık ile başa çıkmada rol oynar. Bunun haricinde yoğun gaz şikayetiniz veya benzeri rahatsızlıklarınız varsa papatya çayı bu yakınmalarınıza iyi gelecektir.

Enfeksiyonların iyileştirilmesinde faydalıdır: Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar yaşıyorsanız papatya çayı içerek tedavi olabilirsiniz.