Hamilelikte Balgam Neden Olur Nasıl Sökülür

“Hamilelikte balgam genellikle grip, nezle, sinüzit gibi soğuk algınlığı sonucu meydana gelir. Makalemizde hamilelikte balgam için bitkisel tedavi yöntemlerini okuyabilirsiniz.”

Balgam göğsünüzde salgılanan yapışkan ve kalın sıvıdır. Bu salgılama doğal bir sürecin sonucu olmasına rağmen, bazı durumlarda, altında yatan bir hastalığın sonucu olabilir. Vücudunuz genelde hasta olmadıkça çok fazla balgam üretmez.

Yeşil veya sarı balgam genellikle vücudunuzun bir hastalıkla savaştığının göstergesidir. Bronşit, sinüzit, zatürre ve kistik fibroz gibi medikal durumlar yeşil veya sarı balgama neden olabilmektedir.

Hamilelikte Balgam İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal antiviral ve antibakteriyal özellikleriyle aşırı balgam üretimiyle sonuçlanan enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı olabilen antibakteriyal ve antiviral özeliklere sahiptir.

Malzemeler
1 yemek kaşığı elma sirkesi
1 bardak su
Bal (isteğe bağlı)

1 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve iyice karıştırın. Bu solüsyonu her gün tüketin. Tatlandırmak için bal da ekleyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil antibakteriyal, antiviral ve spazm önleyici olan polifenol ve flavonoidler bakımından zengindir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşabilir ve aşırı balgam üretimini engeller.

Malzemeler
1-2 tutam zencefil
1 bardak sıcak su
Bal (isteğe bağlı)

Zencefili sıcak suda 5-10 dakika demleyin. Süzün ve biraz soğumasını bekleyin. Hafif sıcak zencefil çayına bir miktar bal ekleyin ve tüketin.

Nane yağı

Nane yağı balgamı temizlemek için en yaygın şekilde kullanılan esansiyel yağlardan biridir. Nane yağının temel bileşenlerinden biri doğal balgam söktürücü olan ve spazm önleyici özelliklere sahip mentoldür. Nane yağı antibakteriyaldir ve vücudunuzda balgam birikimine yol açan enfeksiyonlarla savaşmaya yardım edebilir.

Malzemeler
7-8 damla nane yağı
1 kase buharlı sıcak su

Birkaç damla nane yağını bir kase buharlı sıcak suya ekleyin. Kase üzerine eğilin ve başınızı bir havluyla kapatın. Buharı derince soluyun. Bunu günde 1-2 kez yapabilirsiniz.

Limon suyu

Limon mukus ve balgamı gevşetmek için etkili doğal yöntemdir. Ayrıca, limonun antibakteriyal özellikleri ve yüksek C vitamini içeriği vücudun enfeksiyonlara karşı direncini güçlendirir.
2 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı balı bir bardak sıcak suya ekleyin. Boğazınızı yatıştırmak ve balgam üretimini azaltmak için bunu günde en az 3 kez bunu için.
Bir diğer etkili seçenek de bir dilim limon kesip üzerine biraz tuz ve biber serperek limon dilimini yemektir. Balgamından boğazınızdan çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunu günde 2-3 kez yapın.

Sarımsak

Sarımsak tedavi edici özelliklerinin çoğunu veren allicin adlı bir bileşen içerir. Balgam birikmesini yok etmeye yardımcı doğal balgam söktürücü olarak kullanılmasına ek olarak, sarımsak solunum bezlerinizin daha fazla balgam üretmesine neden olabilen bakteriyal, viral ve fungal enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.
Birkaç diş sarımsak ezin ve ılık suyla her sabah tüketin.
Alternatif olarak, diş sarımsak çiğneyebilirsiniz veya günlük beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz.

Tuzlu Su

Tuzlu suyla gargara balgam birikmesine yol açabilen nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmada kanıtlanmış bir kürdür. Sıcak su tıkalı boğazınıza anında rahatlama sağlarken, tuzun antibakteriyal özellikleri aşırı balgam üretimine neden olan enfeksiyonlarla savaşabilir.

Malzemeler
1 tatlı kaşığı tuz
1 bardak sıcak su

Bir tatlı kaşığı tuzu bir bardak orta sıcaklıkta suya ekleyin. İyice karıştırın ve bu solüsyonu gargara yapmak için kullanın. Bu günde en az 3 kez yapmalısınız.