Hamilelikte Kuru İncir Ve Taze İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir, besin değeri yüksek olan sağlıklı bir yiyecektir ve uzmanlar tarafından hamilelerin mutlaka bu meyveyi tüketmeleri önerilmektedir. İncir, hem anne hem de bebek için gerekli olan kalsiyum ve demir gibi önemli minerallere sahiptir. Ayrıca incirin içerisinde yağ ve şeker de bulunmaktadır.

Hamilelikte Taze Ve Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Bebeğin Beynini Geliştirir

İncir, beyin gelişiminde etkin rol oynayan folat ve omega-3 yönünden iyi bir kaynaktır. Anne adayının incir tüketmesi, bebeğinin beyin gelişimini büyük ölçüde destekleyecektir.

Hamilelikte Vitamin İhtiyacını Karşılar

İncir, tam anlamıyla mineral deposudur ve magnezyum, kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum ve benzeri mineraller barındırmaktadır. Organik asitler bakımından zengin olan incir, doğal yağ içeriğine sahip bir meyvedir. Buna ek olarak incirin yapısında çözünür lifler, doğal şekerler, A, D, E, K ve B vitaminleri mevcuttur. Tüm bu vitaminler hamile kadın ve anne karnındaki bebek için çok faydalıdır

Kabızlığı Önler

İncir, bol miktarda diyet lifi içeren bir meyvedir. Diyet lifinin kabızlığın engellenmesinde ve bağırsakların düzenli çalışmasında önemi büyüktür. Aynı zamanda incirde yer alan probiyotiklerin, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasına destek olduğu ve sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Tansiyonu Düzenler

İncir, tansiyonun dengelenmesine katkıda bulunur. İncir bilhassa kalp sağlığına oldukça faydalıdır. İncirdeki potasyum oranı yüksektir fakat bunun aksine sodyum miktarı azdır. İncir, yüksek kan basıncının düşürülmesinde son derece tesirlidir. İncir, polifenol antioksidanı açısından zengindir ve bu bileşen, ateroskleroz hastalığından koruyucu etkiye sahiptir. Gebelik tansiyonu ve preeklampsi, hamilelikteki yaygın sorunlardan biridir. İncir ise bu durumların oluşumuna mâni olmaktadır.

Sabah Bulantısını Önler

İncirin içerisinde B6 vitamini mevcuttur ve sabah bulantılarının hafifletilmesinde bu vitaminin fayda sağladığı belirtilmektedir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyonu Önler Kötü Kolesterolü Düşürür

Yüksek tansiyon, gebelikte sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. İncirde kolesterol düzeyinin düşmesine katkıda bulunan omega-3, omega-6 yağ asitleri ve fitosterol gibi faydalı bileşenler yer almaktadır. Bunun yanı sıra incir, kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesinde etkili olan pektin elementini içermektedir.

İncir Hamilelikte Obeziteyi Önler

Hamile kadınların büyük bir kısmı, gebelik boyunca zaman zaman bazı gıdalara karşı daha iştahlı olmaktadırlar. Bu durum aşerme olarak adlandırılmaktadır. Sürekli tatlı besinleri aşermek hamilelik şekerine (gestasyonel diyabete) ya da obezite ve benzeri kritik sağlık problemlerine yol açabilir. İncirin alkalin özelliği vardır ve bu sorunun engellenmesine katkıda bulunmaktadır. İncir gebelikteki aşerme durumlarını kontrol altına alır ve bilhassa tatlı krizini bastırmaya yardımcı olur. İncir, organik ve yararlı şeker ihtiva etmektedir. Tatlı bir tada sahip olan bu lezzetli meyve, hamilelerin gereksinim duyduğu glikozun doğal yoldan alınmasını sağlamaktadır.

Hamilelikte İncir Yemenin Zararları Nelerdir?

Gebelikte incir tüketimi yararlıdır fakat ölçülü bir şekilde yemek lazımdır. Çok fazla incir tüketmek kan şekeri düzeyinin yükselmesine sebep olabilir.

İncirdeki şeker oranı yüksektir. Bu nedenle hamilelikte gereğinden çok incir yenirse, diş çürümesi ve ishal gibi sorunlar ortaya çıkabilir.