Hamilelikte Vitamin Hapı Kullanımı ve Kullanmayanlar Yorumları

Hamile olan kadınlara kadın doğum doktorları ihtiyaca göre kan hapı, folik asit, magnezyum, demir vitamini ve balık hapı gibi vitaminler verirler. Ancak doktor gerek görmezse herhangi bir vitamin de yazmayabilir. Hamileliği boyunca vitamin hapı kullanmayıp sağlıklı bebek doğuran da pek çok kadın mevcuttur.

Hamilelikte Vitamin Hapı Kullanmayanların Yorumları

Ben hamileyken doktorumun verdiği vitaminlerin hepsini düzenli olarak kullanmıştım. Görümcem de benimle aynı süreçte hamile kalmıştı, fakat o, hamileliği boyunca herhangi bir ilaç kullanmadı. Allah nazarlardan korusun, oğlu sapasağlam dünyaya geldi. Maşallah gayet sağlıklı. Vitaminleri gıdalardan aldığınız takdirde, hap kullanmanıza gerek kalmıyor. Her kadın da hamileliğini aynı şekilde yaşamaz. Ben aşeriyordum ve hiçbir şey yiyemiyordum, hap kullanmamın sebebi de buydu.

Hamileliğimin 24. haftasındayım ve kullandığım bir ilaç yok. Yalnızca başlangıçta folik asit kullanıyordum fakat şu an ara sıra kullanıyorum. Ancak böyle yapmam gerektiğini doktorum belirtmedi, ben bu şekilde karar verdim. Sonuçta eğer kan değerleri olumsuz değilse ve ilaç kullanmam gerekmiyorsa, doktorum bana ilaç yazmaz diye düşünüyorum. Eskiden hamile kadınlara hiç ilaç verilmezmiş. Babaannemin söylediğine göre, geçmişte hamilelere ilaç kullandırılmıyormuş. Buna rağmen bebekler çok sağlıklı doğuyormuş. Kan testlerinde bir problem çıkmadıysa, ilaç kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Ben hamileliğimin ilk döneminde yalnızca folik asit kullanmıştım. 3 ayda bitirdim ve bir daha kullanmadım. Doktorlar bu ilacı, kan değerlerinin durumuna göre yazıyorlar, kan tetkiklerinde sorun yoksa, herhangi bir ilacı reçete etmezler. Benim test sonuçlarım başlangıçta pozitifti ancak daha sonraları demir eksikliği meydana geldi. Bu yüzden doktorumun önerisiyle demir hapı kullanmaya başladım. Elbette her anne adayının ilaç kullanmaya mecbur olduğu söylenemez.

Ben 22 haftalık gebeyim, balık yağı ve Elevit kullanıyorum. Daha önceden de bir tek folik asit kullanmıştım. Hamilelikte çoğunlukla bu ilaçlar kullanılıyor diye biliyorum, annede kramplar oluşuyorsa, bunların yanında bir de magnezyum veriliyor. Ayrıca kansızlık varsa demir hapı yazılıyor. Evet, eskiden ilaç kullanımı bu kadar yaygın değilmiş, mesela benim annem hayatında iki defa doktora gitmiş, hamile kaldığı zaman ve doğum haricinde doktor yüzü görmemiş. Lakin o dönemin yaşam koşulları ile günümüzdeki durumu kıyaslamak yanlış olur. Geçmişte bebek ölümleri daha sık yaşanıyormuş, bugün ise 6 aylık bebekler dahi küveze koyularak hayata tutunabiliyor. Bu da demek oluyor ki, hayat standartları iyice gelişti.

Arkadaşlar doğrusunu söylemek gerekirse, ben iki hamileliğimde de ağzıma ilaç sürmedim. Gebelikte değil de doğumun ardından doktorum kan hapı yazmıştı. Zorunlu değilse hamilelikte ilaç kullanılmaması daha iyi.

Kızlar bana kalırsa hamilelikte vitamin kullanılmaması lazım. Çünkü zaten annenin vücudu, bebeğe vitamin verebilir ve bebeklerde vitaminsizlik olmaz. Vitamin hapları, gebelik sonrasında herhangi bir problem oluşmaması için kullandırılıyor. Aslında büyüklerimize bakıp ders çıkarmamız lazım. Genellikle yaşlı kadınlarda hep kemik erimesi başlamış, adeta bellerini doğrultamıyorlar. Yani doktorunuz gerekli gördüyse, ilaç kullanmanız şart.