Kısırlık Tedavisi Yöntemleri

Kısırlık tıp literatüründe infertilite, herhangi bir korunma olmaksızın düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde eşlerin istemesine rağmen çocuk sahibi olamamalarına denir. Erkeklerde bulunan kısırlık sorunu son yıllarda ortaya çıkan gelişmelerle büyük oranlarda tedavi edilebilir bir durum halini almıştır. Tedavi çiftlerin yaşı, kısırlık süresi (kaç yıldır korunmadıkları) ve over rezervi gibi kriterlere göre planlanmaktadır. Over (yumurtalık) rezervi tedavinin planlanmasını ve çiftin çocuk sahibi olma şansını belirleyen önemli bir konudur. Kısırlık tedavisi genel itibariyle şu şekilde olmaktadır.

Ameliyat Tedavileri

Kadınlarda laparoskopi ve histereskopi ile yapılan ameliyat tedavileri kısırlık tedavisinin en önemli yapı taşlarını oluşturmaktadır. Mesela endometrioma (çikolata kisti) varsa ya da rahim içerisinde septum (perde), polip, miyom benzeri bir patoloji mevcut ise bunların tedavisinde laparoskopi ve histeroskopi gerekebilir.

Erkeklerde ise en sık rastlanan kısırlık türü ve tedavisi mümkün olan  varikoseldir. Ergenlikte başlayan yumurta damarlarındaki varisleşme giderek ilerler ve spermlerin sayı, hareketlilik ve dölleme gücünü zamanla düşürür. Fazla zaman kaybetmeden özel mikrocerrahi yöntemi ile basit bir operasyonla varikosel ortadan kaldırılabilir. Bu tür ameliyatların (Mikrocerrahi yönteminin) başarı oranı %99 un üzerindedir. Kısırlık tedavisi gören hastaların  %80’ i ameliyattan fayda görür. Daha önce eski yöntemlerle ameliyat olan hastalarda oluşan hasarlar da bu yöntemle düzeltilebilmektedir.

Aşılama Tedavisi

Kısırlık, nedenine göre aşılama yöntemi ile de tedavi edilebilmektedir. Laboratuvar ortamında erkekten alınan meni içeriğinden en iyi spermlerin ayıklanması sonucu bazı kimyasal maddeler ile hareketlilik arttırılır. Diğer bir tarafta kadının yumurta kalitesi ve oranı arttırılır. Anesteziye ihtiyaç olmadan erkeğin spermi bir çeşit enjektörle kadının rahmine bırakılır ve spermlerin yumurtayı döllemesi beklenir. Kısırlık tedavisinde kullanılan bu yöntem hem erkek hem de kadın kısırlığında kullanılır. Varikoseli olanların bu işlem öncesi tedavisi başarı şansını arttırır.

Tüp Bebek Tedavisi (Ivf, Icsı)

Gelişen teknoloji ile birlikte tüp bebek yöntemi de her geçen gün gelişmekte ve son teknoloji imkânları ile birlikte kısırlık tedavisinde kalıcı ve etkili çözümler elde edilmektedir.

Tüp bebek yöntemine ilave olarak mikro enjeksiyon ile tüp bebek tedavisi, tüp bebek yönteminde mikrotese tedavisi ile son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Genel anlatımıyla tüp bebek tedavi yöntemi şöyledir:

Kadında sayısı arttırılan yumurtalar tek tek özenle alınır. Erkekten alınan spermler ile aynı tüpe konarak döllenmeye bırakılır. Döllenen yumurtalara embriyo denir. Embriyolar olgunlaşır olgunlaşmaz kadının rahimine yerleştirilir (takriben 2 ila 3 gün içerisinde). Tüp bebek tedavi yöntemi, tüplerin tıkalı olduğu, erkek kısırlığında ve daha evvel uygulanan tüm kısırlık tedavileri ve IUI denemeleri sonrası tercih edilir. Uzman hekimlerin kararı ile Mikro enjeksiyon veya mikro tese uygulaması yapılarak tüp bebek şansı daha da artırılmaktadır.

Takip eden haftalar hormon tedavileri verilerek embriyonun tutması sağlanır, sonrasında gebelik testi yaptırılır. Transferi yapılmayan embriyolar uygun ortamlarda zarar görmeden dondurularak tekrar denemek için saklanır.