Ne Zaman Doğum Yaparım Kaçıncı Haftada Doğum Olur Gerçekleşir?

Ne Zaman Doğum Yaparım Kaçıncı Haftada Doğum Olur Gerçekleşir?

İnsanlarda hamilelik dönemi 9 ay 10 gündür ve doğum 9.aydan sonra 38-41.haftalarda gerçekleşmektedir. Bu zamana kadar bebeğin gelişimi tamamlanmaktadır. Sağlıklı ve normal bir hamilelik dönemi haftalık hesabı yaklaşık olarak 40 haftadır. Bu sürede 37.hafta öncesindeki doğumlar erken; 42. hafta sonrasındaki doğumlar ise geç doğum olarak değerlendirilmektedir. Açıkça normal doğum zamanı hamileliğin 38-40.haftalarındadır.

Dünyada doğumların %80’i hamileliğin 37-42.haftalarında meydana gelirken %8’i 42.hafta sonrası, %12’si de 37.hafta öncesinde meydana gelmektedir.

Bebeğin Dünyaya Geleceği Tarih Nasıl Hesaplanır, Ne Zaman Doğum Yaparım?

Anne adayının bebeğini kucağına alacağı gün, “negele yöntemi” olarak ifade edilen bir sistem ile hesaplanabilir. Bebeğin dünyaya geleceği tarih şu şekilde hesaplanmaktadır;
Anne adayının son adet tarihinin ilk günü dikkate alınır ve bu güne 7 gün eklenir.
Ortaya çıkan tarihten 3 ay geri gidilir.
En son olarak da bu tarihe 1 yıl eklenir.

Bu yönteme Negele adı verilmektedir. Bu yöntem sayesinde annenin yaklaşık doğum zamanı hesaplanmaktadır. Bu hesaplama kesin bir sonuç vermez çünkü kadın yumurtası ile erkek sperminin ne zaman tam olarak döllendiği belirsizdir. Dahası birçok faktör de doğum zamanını etkilemektedir.

Herhangi bir sorun olmayan gebeliklerde bebeğin gelişimi 38-41. haftalarda tamamlanır. Yani denebilir ki normal ve sağlıklı bir bebeğin anne karnında kalma süresi 39 haftadır. Bu süreyi birçok faktör etkilemektedir. Örneğin anne adayı veyahut bebekte herhangi bir problem doğum ve doğum şeklini(sezeryan veyahut normal) etkilemektedir.

Negale Yöntemi İle Bebeğin Dünyaya Geleceği Tarihi Hesaplama Örneği;

Örneğin, bir anne adayının son adet tarihinin ilk gününün 21 Kasım 2018 olduğunu varsayalım. 21 Kasım’a 7 gün eklendiğinde, 28 Kasım 2018 sonucuna ulaşılır. Kasım ayından 3 ay geriye gidildiği zaman Ağustos ayı sonucuna ulaşılır. 2018 yılına bir yıl eklendiğinde ise bebeğin tahmini doğum tarihi ortaya çıkar: 28 Ağustos 2019…
21 Kasım + 7 = 28 Kasım
11. ay (Kasım) – 3 = 8. ay (Ağustos)
2018 + 1 yıl=2019
SONUÇ: 28.8.2019

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Gerekli Olur?
Annede pelvis darlığı olması durumunda,
Bebeğin iri olması durumunda,
Anne karnında bebeğin yan ve ters halde olması durumunda,
Annenin önceki doğumunun sezaryen olması durumunda,
Plasentanın rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatması durumunda,
Herpes simpleks virüsünün olması durumunda sezaryen doğum gerekli olur.

Erkek Bebek Kaç Haftada Doğar?

Bebeğin doğum süresini etkileyen bir diğer faktör cinsiyettir.Normal bir gebelikte ortalama hamilelik süreci 40 hafta, yani 9 ay 10 gün şeklindedir. Ancak erkek bebekler genelde beklenen doğum gününde 5-6 gün daha geç doğmaktadır. Kız bebekler ise genelde beklenen doğum gününden 1 hafta erken doğmaktadır.

Mavi Kadın

Mavi Kadın