Progestan Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Progestan 200 mg Vajinal Kullanım

Progestan hamile kalmak isteyen yahut düşük tehlikesi yaşayan kadınlara reçete edilen, vücuttaki progesteron hormonunun artmasını sağlayan bir ilaçtır. Bu ilaç, kişinin vücudunda bulunan progestron hormon seviyesini yükseltilmesine destek olmaktadır. Bu ilaç ağızdan hap şeklinde içilebilir, yahut vajina bölgesinden sokulup fitil olarak kullanılabilir. Progestan kullananlar bu ilaçtan memnun kaldıklarını dile getiriyorlar. Progestan 200 mg fiyatı 43,00 TL’dir.

Kadınlarda yumurtlamanın ardından yumurtalık tarafından salgılanan ve rahim içini kapsayan yüzeyin desteklenmesi işlevi gören hormona “progestron” adı verilmektedir. Söz konusu hormonun yeterli salgılanamaması halinde düşük meydana gelebilir. Bilhassa devamlı ve tekrar eden düşük sorunlarında kandaki progesteronun bir hayli düşük olduğu görülür. Progestan ilacı kullanımının amacu, kanda bulunan progestron hormonunun artırılmasını ve düzenlenmesini sağlamaktadır. Hekimler, sıkça tekrar eden düşük sorunlarında bireye progestan ilaçlarını kullanmasını önermektedir. Düşük oranlarda seyreden progesteron hormununun artırılmasını sağlayan ilaç, düşük yapmayı engeller.. Bunun yanında gebe kalmayı kolaylaştırdığı da bilinmektedir.

Progestan Ne İçin Kullanılır?
Düşük riski bulunan anne adaylarının bu tehlikeyi yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Önceki dönemde düşük yapmış veyahut yapma tehlikesi bulunan bireylere progestan ilaçları tavsiye edilmektedir.
Kısırlık Tedavisi
Gebe kalamayan bireylerin bu süreci hızlandırması,
Rahim içinde baş gösteren miyomların giderilmesini sağlamak.

Sual: Hocam doktor bana progestan 200 mg verdi ama vajinal yolla almamı söyledi fakat prospektüste ağız yolu ile alınır yazıyor nasıl almam gerekir?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Kutlugül Yüksel’in cevabı:( Bu ilaç vajinal yolla kullanılırsa yan etkileri daha az oluyor. )

Progestan Vajinadan Nasıl Kullanılır?

Gerek oral yolla gerekse vajina yoluyla alınabilen progestan hakkında yöneltilen suallerden birisi de ilacın vajidan nasıl kullanılacağıdır. İlk olarak ellerin hijyeninin sağlanmasına önem verilmelidir. İşlem öncesi eller iyi yıkanmalı ve durulanmalıdır. Vajinal fitil formunda bulunan progestan, ince tarafı vajina içerisine koyulur. Kısa bir müddet sonra (2-3 saniye) ilaç kendiliğinden vajina içerisine girecektir. Bu sırada hekimlerin tavsiye ettiği rahim sıkılması işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle ilacın dışarı atılması söz konusu olmayacaktır. Vajina yoluyla alınacak progestan, yatay pozisyonda kullanılmalıdır. Tam anlamıyla vajina içerisine girdikten sonra ayağa kalkılır. Pekçok uzman hekimin ortak görüşüne göre vajinal fitil olarak kullanılan progestan kısa sürede etki eder ve daha olumlu sonuçlar verir. Bunun yanında yan tesirleri de oldukça azdır. Dolayısıyla vajina yolu ile alınması yani progestanın fitil olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Progestan Kapsül Nasıl Kullanılır?

Bu ilacın ağız yolundan kullanımı hususunda ilacı tavsiye eden hekim direktiflerine uyulmalıdır. Anlaşılmayan bir konuda yetkili hekime veyahut eczacınıza danışınız. Genel olarak sabah ve akşam birer kapsül alınması önerilir. Akşam alınacak kapsülün yatma saatinden hemen önce alınması mühimdir.

Tok karnına alınması tavsiye edilir.

Uyku getirebildiği için yatmadan evvel alınması önerilir.

Progestan Kimler Tarafından Kullanılamaz?
Önceki dönemlerde veyahut devam eden süreçte damar içinde pıhtı ya da beyin kanaması bulunan bireyler,
Ciddi derecede karaciğer yetmezliği bulunan bireyler,
Meme ya da genital organ tümörü teşhisi koyulmuş veya bu durumdan kaygılanılıyorsa,
Sebebi saptanamayan vajinal kanaması olan bireyler,
Ölü düşük hali teşhis edilen bireyler.

Progestan Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyin.
Ağız kuruluğu
Göğüs ağrısı
Ateş
Hipertansiyon
Konfüzyon
Uykusuzluk
Konuşma bozukluğu
Kabızlık
Hazımsızlık
Mide ve barsak iltihabı
Kusma
Kulak ağrısı
Vücutta su birikmesi
Uykusuzluk
Vajinal kuruluk
Vajina iltihabı ve mantar
Bronşit
Burun akıntısı
Farenjit
Sinüzit
Akne
Siğil
İdrar yolu enfeksiyonları