Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Kadınların en merak ettiği sorulardan biri de adet bitiminde, adetten 1, 2, 3 veya 4-5 gün sonra cinsel ilişki yaşarsam gebe kalır mıyım sorusudur. İşte bu soruya doktorların verdiği cevaplar;

Adet Bittikten 1 Gün, 2 Gün, 3 Gün 4 Gün Sonra İlişki Yaşarsam Hamile Kalır mıyım? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: 20 yaşındayım. Adetim bittikten 1 gün sonra ilişkiye girdim ve ertesi günde ilişkiye girdim. Hamile kalabilme ihtimalim nedir?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Seval Taşdemir’in cevabı:(Gebelik ihtimali zor henüz yumurtlama olmaz ama adet gecikirse test bakarsınız.)

Sual: Adetim bittikten 2 gün sonra eşimle ilişkiye girdim, içime boşaldı.. Hamile kalma riskim nedir, öğrenebilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Ahmet Suphi Toprak’ın cevabı:( Hiç ihtimal olmaması gerekir)

Sual: Adet bittikten, 1-2 sonraki ilişkiden gebe kalınır mı, gebe kalma şansının en yüksek olduğu günler hangileridir?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Sevval Taşdemir’in cevabı:(Adetin (1. günden sayarak) 10 – 18.günler gebelik ihtimali olan günlerdir. Şüpheli durumlarda adet gecikmesi olursa kanda gebelik testine bakmak gerekir.)

Sual: Adet bittikten 2-3 gün sonra bir ilişki yaşadık hamile kalma olasılığı nedir hamile kalınır mı Birde adetten kaç gün sonra hamile kalınır adetten sonra gün mü saymamız gerekir cevap verirseniz memnun olurum

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Burcu Kardaş Aslan’ın cevabı:( Adetin 1. Gününden itibaren saydığınız adet görmediğiniz 11. ve 17. günleri arası gebe kalma günleridir. Bu yumurtalama dönemidir ve bu dönemde gebe kalma şansınız daha yüksektir. Adet bittikten 2-3 gün sonraki ilişkide de gebelik olma şansı yüksek olmasa da vardır.)

Sual: Adet gününden hemen sonra hamile kalmak mümkün mü acaba?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Ahmet Suphi Toprak’ın cevabı:( Adet gününden kaç gün sonra ? Bu hemen kelimesi normal bir adetin sonrasındaki birkaç gün ise gebe kalmanız olası değil.)

Sual: Adet bittikten 1 gün sonra hamile kalınabilir mı, adet gecikmesinin 3. günü karından yapılan ultrasonda hamilesin , hamile değilsin denilir mi ? Ben ilişkiden 3,5 hafta sonra ultrasona girdim ve doktor hamile değilsiniz dedi buna ne kadar güvenebilirim teşekkürler

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Şelda Örnek Hanımoğlu’nun cevabı:( Şüpheniz varsa kanda gebelik testi b-hcg yaptırabilirsiniz. Erken gebelikler ultrasonda görülmeyebilir.)

Kadın Doğum Doktoru Umur Çolgar’ın cevabı:(Gebe olup olmadığınız en iyi kandan yapılan beta hcg test ile belli olur. Riskli dönemde bir ilişki olduysa ertesi gün haplarından istifade edebilirsiniz.)

Sual: Merhaba ben adetim bittikten 1 gün sonra 8.günün sabahı ilişkiye girdim çok az miktar içime boşaldı eşim. Hemen banyo yaptım 3 ay önce düşük ve kürtajım olmuştu. Sizce hamile kalma olasılığım nedir istemiyorum yapacağım bişey var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Şelda Örnek Hanımoğlu’nun cevabı:( Yumurtlamalar düzenliyse adetin 12.-16. günleri arasında gebelik ihtimali yüksek olmaktadır. Yani hamilelik söz konusu değildir, boşuna endişeleniyor gibisiniz.)

Sual: hocam adetten 4 gün önce girilen cinsel ilişkide hamile kalınır mı?İlişkiye girdikten 4 gün sonra hamile kalma olasılığı nedir?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Sertaç Şen’in cevabı:( Adetten 4 gün önce ilişki ile gebe kalma ihtimali azdır ama vardır. İlişkiden 3-4 gun sonra zaten bebek rahme düşer. Rahme düşüp tutunursa gebelik olur tutunmazsa adet olur)

Sual: Ben eşimle birlikte reglim bittikten 3 sonra ilişkiye girdik korunmasız boşaldı da içime hamile kalır mıyım?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Suat Hazer’in cevabı:( Adetinizin kaç gün sürdüğü önemli,3-4 gün süren adetten 3 gün sonra gebelik oluşmaz ama 8-10 gün süren adetten sonra gebelik riski olabilir.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.