Cilt Lekeleriyle Nasıl Savaşabiliriz?

Herkese merhabalar;

Güneş yüzünü göstermeye başladıkça cilt lekeleri de kendilerini saklandıkları yerden çıkarmaya başlıyor değil mi? O zaman bu yazımda size biraz leke kabusumuzdan bahsedeyim.

Cildimize rengini melanosit hücreleri verir. Cilt uzun süre güneşe maruz kaldığında koyu lekelere sebep olan melanin pigmenti oluşur ve derinin alt tabakası olan dermise yerleşir. Zamanla melanin derinin üst tabakası olan epidermise çıkar ve gözle görünür hale gelir. Tabi ki lekelere sadece güneş neden olmaz. Genetik faktörler, yanlış kozmetik kullanımı, hamilelik gibi durumlar da melanin pigmentini artırabilir. O halde; bu sebepler arasındaki, yanlış kozmetik kullanımı ve güneş faktörünü birlikte eleyelim mi?

Cilt lekesi savaşları için en doğru mevsim, güneş ışınlarını tüm çıplaklığıyla ve dik açıyla almadığımız son bahar ve kış aylarıdır. Cilt bakım rutinimize eklediğimiz doğru ürünlerle, kış aylarında lekelerimizden kurtulup, yaz aylarında da yeni oluşumdan korumalıyız. Unutmayın, bu zorlu ve sabır isteyen bir süreç. Peki nasıl mı başlamalıyız? Tabi ki doğru içeriklerle.

Öncelikle cilt bakımı rutinimize lekelerle savaşan c vitami, niacinamide ve AHA ( Alfa Hidroksi Asitler) asitleri girmeli. Glikolik, laktik ve mandelik asit gibi. Rutinimize haftada bir ve başlangıç olarak düşük yüzdeli asitleri aldık, savaşa hazır mıyız? Hayır. Asitlerle tanıştıktan sonra – ve her zaman- en yakın arkadaşımız cilt tipimize uygun bir güneş koruyucu olmalı. Yaz yada kış demeden, gece yatarken asidimi sürdüm sabah güneş koruyucuya ihtiyacım yok demeden, üşenmeden, unutmadan, evde sürmeme ne gerek var ki demeden, her gün mutlaka güneş koruyucu kullanmalıyız. Asitler, güneş koruyucu kullanmadığınızda yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle de en doğrusu asitleri elimize ekim ayı itibariyle almak. Burası önemli.

Lekelerle savaşmak için önemli bir nokta da, lekenin cildimizde görünür hale geldiği zamanı bilmektir. Yakın zamanda oluşmuş lekeleri AHA asitleri, ve anti leke içerikli ürünlerle hafifletebilir, yok edebiliriz. Fakat, uzun süredir bizimle olan lekelerde, estetik dermatolojik işlemlere ihtiyaç duyabiliriz. Bu noktaya gelmemek için haftalık cilt bakımı gününüzde cildinizin durumunu ve neye ihtiyacı olduğunu dikkatle incelemelisiniz. Unutmayın; cildimiz bizimle her zaman konuşur.

Cildimize yaptığımız kozmetik bakım haricinde, hepimiz evde hazırladığımız doğal maskelere bayılıyoruz değil mi? Peki, doğal olan her şey doğru mu? Kesinlikle değil. Özellikle, masum ve her derde deva limonu, bir çoğumuz cilt lekelerine iyi geleceğine inanarak cildimize sürüyoruz. Bu inanışın aksine, limon asidik bi meyvedir. Cildimin ph dengesini ve koruyucu bariyerini bozar. Lekeye daha da açık hale getirir. Aynı durum soda için de geçerli. Biz limonu en iyisi soframızda kullanmaya devam edelim.

Hepinize tertemiz bir ciltle sağlıklı günler dilerim.

İçerik olarak başarılı ve etkili bulduğum leke karşıtı ürün markaları;

  • La roche – posay
  • Pharmaceris