Gebelikte Alerji Belirtileri Neden Olur Tedavisi

Gebelikte Alerji Belirtileri Neden Olur Tedavisi

Hamilelikte alerji gebelik döneminde görülen problemlerdendir. Gebelikte alerjinin nedeni hamilelikte hormonlardaki artıştır. Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonlarında artış gözlemlenir bu da gebelikte alerjiye neden olur. Alerjik reaksiyon burun, akciğerler, boğaz, sinüsler, mide kanalı veya cildi etkileyebilir. Burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı, gözlerde akma, göz kızarıklığı, deri döküntüsü, nefes darlığı, şişlik veya astım, hırıltılı solunum, ürtiker gibi çeşitli belirtilere neden olabilir.

Hamilelikte Alerji Belirtileri Nelerdir?
Burun tıkanıklığı
Hapşırma
Baş ağrısı
Burun akıntısı
Gözler, cilt ve/veya ağızda kaşıntı
Öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve hırıltılı solunum (alerjiyle tetiklenen astım)
Dil, gözler, dudaklar ve/veya yüzde şişlik
Döküntü ve kaşıntının eşlik ettiği deri döküntüsü ve kuruluğu
Kırmızı kaşıntılı döküntüler (kurdeşen)
Kaşıntı ve hapşırığın eşlik ettiği burun akıntısı veya tıkanıklığı (saman nezlesi)
Kırmızı akıntılı göz (konjonktivit)
İshal ve/veya kusma

Hamilelikte Alerji Nasıl Geçer?

Elma Sirkesi

Elma sirkesi alerji tedavisi için etkili bir kürdür. Antibiyotik ve antihistaminik özellikleriyle elma sirkesi alerjik reaksiyonların tedavisinde çok etkilidir.

Alerjinin sebebini tedavi edebilir ve böylece sık hapşırma, burun tıkanıklığı, kaşıntı, baş ağrısı ve öksürük gibi belirtileri azaltabilir veya yok edebilir.
1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak suya ekleyin. 1 yemek kaşığı sıkılmış limon suyunu yarım yemek kaşığı organik balla karıştırın.
Bunu, akut alerji belirtilerinden kurtulana kadar günde 3 kez için.

Tuzlu Su

En yaygın alerjiler üst solunum sistemini etkiler. Bununun sonucunda burunda tıkanıklık, burun akıntısı gibi belirtiler yaşanır. Tuzlu suyla burnunuzu temizleyerek alerjen ve irritanları yok ederseniz böylece alerji belirtilerinden önemli ölçüde rahatlatabilirsiniz.
Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın. Bunu burnunuza çekip sümkürün.

Buhar Soluyun

Buhar burun tıkanıklığı gibi birçok alerji belirtisini rahatlatır. Hem tahriş olmuş sinüsleri rahatlatarak ve yatıştırır hem de fazla mukus ve irritanları burun kanalından temizleyecektir.
Birkaç bardak suyu yeterli miktarda buhar üretene kadar kaynatın.
Kaynayan suyu büyük bir kaseye dökün. 3-4 damla okaliptüs esanslı yağ, nane esanslı yağ, biberiye esanslı yağ veya çay ağacı esanslı yağı ekleyin. Başınıza havlu geçirip bunu soluyun.

Sıcak Duş Alın

Dışarıda uzun saatler geçirmek vücudunuzu polenlere, toz parçacıklarına ve alerjiyi tetikleyen diğer maddelere maruz bırakabilir. Sıcak duş almak alerjiler için bir diğer faydalı kürdür. Ayrıca, sıcak duş almak solunumu kolaylaştırarak sinüslerinizi açmaya yardımcı olur. Sıcak su sizi rahatlatmaya ve iyi uyumanıza da yardım eder.

Yeşil Çay

Alerjisi olanlar bağışıklık sistemlerini desteklemek ve alerjik reaksiyonları önlemek için beslenmelerinize yeşil çay eklemelidir. Günde 2 bardak yeşil çay için. Çayı daha etkili hale getirmek için biraz bal ve limon ekleyin.

C Vitamini Zengini Besinler Tüketin

C vitamini alerji belirtilerinin tedavisinde çok etkilidir, bu suda çözünebilen vitamini çok etkili hale getiren doğal antihistaminikler içermesidir. Bağışıklık sisteminizi de destekler. Böylece enfeksiyonu engellemeye yardım eder ve hastalıkların süresini azaltır.

Limon, portakal, brokoli, üzüm, kivi, patates, dolmalık biber, çilek, brüksel lahanası, kabak, frambuaz ve domates gibi C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin.

Zencefil Çayı İçin

Anti-inflamatuvar ve antioksidan özellikerle dolu zencefil bir diğer anti-alerji besindir. Alerjinin geçmesinde antihistaminik ilaçlardan daha iyi çalışır.

Ayrıca, solunum yolu tıkanıklığını engelleyebilir ve astım belirtilerini geçirerek mukus salgılanmasını canlandırır.
Günde 2 bardak zencefil çayı için. Ayrıca sağlığınız için birkaç dilim zencefil kökünü günlük yiyecek ve içeceklere ekleyin.

Zerdeçal

Zerdeçal alerjileri önlemek için güçlü bir silahtır. Alerjilerle savaşmaya yardım eden güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuvar bileşen olan aktif kürkümin içeriğine sahiptir. Ayrıca, alerjik reaksiyonunun birçok belirtisini rahatlatabilen konjestan giderici ilaç olarak çalışır.
1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı bir bardak sıcak sütte karıştırın ve her gün için. Zerdeçalı yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.