Gebelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Hamilelikte burun tıkanıklığı sık karşılaşılan nedenlerdendir. Hamilelikteki östrojen hormonundaki artış, burunda daha fazla mukus üretimine yol açıp burun tıkanıklığına yol açabilir. Hamilelik döneminde artan kan akışı da burnun içindeki kan damarlarının şişmesine neden olup burunda tıkanıklık yapabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Doğal Bitkisel Çözüm

Buhar Solunum

Buhar hamilelikte burun tıkanıklığını açmak için için etkili bir kürdür. Buhar solumak ayrıca burun tıkanıklığına neden olan aşırı mukusu temizlemeye de yardım eder. Buhar soluma burun tıkanıklığından hızlı rahatlama sağlar ve daha iyi nefes almanıza izin verir.
Büyük bir kaseye kaynayan suyu dökün.
İçine 3-4 damla ökaliptus esanslı yağ ekleyin.
Kasenin üzerine dikkatlice uzanın ve kafanızı bir havluyla kapatın.
5-10 dakika buharı derin bir şekilde soluyun.
Günde birkaç kez tekrarlayın.
Ilık, buharlı banyo da benzer etkiyi verecektir. Bu nedenle burun tıkanıklığı yaşadığınızda sıcak duş almak kapalı burnunuzu açacaktır. Ancak, hamilelikte saunaya veya buhar banyosuna girmek tavsiye edilmez.

Tavuk Çorbası

Birkaç kase ev yapımı tavuk çorbası tüketmek hamilelikte tıkalı burunu açmaya yardımcı olabilir. Tavuk çorbası bağışıklık sistemi fonksiyonunu güçlendirir ve hatta üst solunum yolu enfeksiyonlarını önler. Sıcak tavuk çorbasından gelen buhar da tıkalı burun kanallarını açmaya yardım edebilir.

Etkilenen Alana Masaj Yapın

Tıkalı burnu açmak ve solunumu artırmak için burun deliklerine masaj yapmak çok etkili bir tedavidir.

Masaj alandaki dolaşımı arttırmaya yardım eder ve böylece burun kanallarındaki iltihaplanmayı durdurur. Bu da mukusu inceltir ve daha iyi solunum sağlar.

1999’da Amerikan Rinoloji ve Alerji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma burun tıkanıklığını rahatlatmada burun masajının faydalı etkisini göstermiştir.
Ilık zeytinyağı veya hindistan cevizi yağıyla burnunuzu nazikçe ovalayın.
Sol baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak 20 saniye kadar göz çukurlarınıza ve burun kemiğine hafif bir baskı uygulayın.
Sonra, baskıyı bırakın.
Bu döngüyü 5-7 kez tekrar edin.
Bu işlemi günde birkaç kez izleyin.

Buhar Makinesi Kullanın

Evinizde buhar makinesi kullanmak tıkanan burnu açmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Başınızı Kaldırmak

Burnunuzun kalp seviyesi üstünde olduğu şekilde uyumak yer çekimini harekete geçirir ve mukusun akmasına yardım eder, böylece burun tıkanıklığı önlenir. Tıkanıklığı açılan burunla daha rahat uyuruz. Bu yüzden hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayan kadınlara, fazladan yastık kullanıp uyurken başı yukarıda tutmak tavsiye edilir.
Yatağınızın başını, ekstra yastık koyarak yükseltin.

Bol Su İçin

Tıkalı burnu açmak için vücudunuzu suya doymuş şekilde tutmak önemlidir. Su tüketimi akıntıyı rahatlatıp sinüslerinizdeki mukusu inceltmeye yardım eder. Vücut mukustan kurtulduğunda burun tıkanıklığınız da geçer.

Yeterli miktarda sıvı tüketmek fetüsün büyüme sağlığı için de önemli olan kan miktarını iyi ölçüde tutmaya yardım eder.

Su dışında, bitki çayı(tüm bitki çayları hamilelikte güvenli olmadığından önce eczacınıza danışın), limonlu su, organik meyve suları, maden sodası ve et suyu gibi sıvılar da alabilirsiniz.

Sıcak Duş Almak

Sıcak duş burun tıkanıklığını açmaya yardım edebilir. Banyo buharı mukusun akmasına ve solunumu geliştirmeye yardım edebilir.

Tuzlu Su

Tuzlu sprey burundaki doku iltihaplanmasını ve tıkanıklığı azaltmaya yardım edebilir. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz karıştırıp bunla burnunuza çekip sümkürün.

Sıcak Su Torbası

Sıcak kompres burun ve sinüslerde tıkanıklığı açmaya yardımcı olabilir. Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayan kişiler bir bezi sıcak suyla ıslatıp, sıkıp, bu bezi yüzlerine uygulayabilir. Bunun için sıcak su torbası da kullanılabilir.

Mavi Kadın

Mavi Kadın