Hamilelikte Bacağa Ayağa Kramp Girmesi Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi

Hamilelikte Bacağa Ayağa Kramp Girmesi Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi

Gebelik dönemindeki birçok anne adayı; sık sık bacak ve ayak krampları yaşamaktadır. Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre gebelerin yaklaşık olarak yarısında kas krampları görülmektedir.

Bacaklardaki istemsiz kas kasılmalarına bacaklara kramp girmesi denir. Gebelikte görülen bacak krampları özellikle gebeliğin 6-9. ayında görülmektedir. Gebelikte bacak krampları çok yaygın olsa da anne vücudunda sırt, karın, ayak veya ellerinde de kramplar yaşayabilir.

Gebelikte görülen bacak kramplarının kesin nedeni bilinmese de vücutta halsizlik, rahmin belli sinirlere baskı yapması veya bebeğin uyguladığı baskı sebebiyle bacaklarda kan dolaşımında meydana gelen azalmanın kramp oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir. Bacak kramplarının vücutta kalsiyum,magnezyum ve su eksikliği ile ilişkili olabileceği de düşünülmektedir.

Hamilelikte Bacağa Ayağa Kramp Girmesi Nasıl Geçer?

Elma Sirkesi

Gebelik döneminde görülen bacak kramplarından kurtulmak için uygulanacak en iyi doğal tedavi yöntemlerinden birisi elma sirkesidir. Elma sirkesi; içeriğinde barındırdığı potasyum gibi zengin mineraller ile bacak krampları ağrısı, yoğunluğu ve sıklığının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, elma sirkesi vücutta sıvı dengesini sağlayarak susuz kalmayı önlemektedir. Üstte de bahsettiğimiz gibi vücudun susuz kalması bacak kramplarının yaygın bir sebebidir. Elma sirkesindeki alkali özellikler ağrı ve iltihabın azalmasında yardımcıdır.
Bölgesel kullanma: Leğeni sıcak-ılık arası su ile doldurup içine 2 bardak elma sirkesini ekleyin. Ardından bacaklarınızı bu su içerisinde 15-20 dakika arasında bekletin.
Tüketimi: 1 bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı sirke ve biraz bal ekleyin. Bunu günlük olarak tüketin.

Sıcak Kompress

Bacaklara sıcak su torbası tutmak hamilelikte bacak kramplarından, bacak kasılmasından kurtulmaya yardımcı olabilir. Sıcak hissi kasları rahatlatır, kasılma sonucu oluşan ağrı ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu yöntem sayesinde kan akışı hızlandığından iyileşme süresi hızlanır.
Bacakta kramp oluşan bölgeye sıcak su torbası tutun. Daha rahat hissedene kadar bekletin.
Diğer bir yöntem ise; ılık-sıcak arası ısıda su içine bir havlu batırın. Fazla suyunu sıktığınız bezi kramp bölgesinde soğuyana kadar bekletin. Bu yöntemi ağrı geçinceye dek birkaç kez tekrarlayın.

Pekmez

Pekmez, içinde bolca bulunan önemli bileşenler sayesinde tüm türdeki kas kramplarını geçirmek için oldukça etkilidir. İçinde bolca bulunan postasyum ve kalsiyum sayesinde gebelik döneminde bacak kramplarına sebep olan eksikliklerle savaşır. Kas sağlığı için gerekli ve önemli olan kalsiyum ve potasyum pekmez içinde bolca bulunmaktadır. Ayrıca pekmez zengin bir demir kaynağıdır.
1 bardak ılık süt içine 1-2 tatlı kaşığı pekmez koyun.
Bunu birkaç hafta her gece uyumadan tüketin.

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzu yalnızca gebe değil tüm kişilerde bacak krampları için kullanılan çok eski bir yöntemdir. İngiliz tuzundaki magzeyum kasları rahatlatarak kramp belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu tedavi yöntemi gebelikte yaşanan bacak kramplarının bir diğer sebebi olan magnezyum eksikliğini de gidermek için oldukça kolay ve etkilidir. Ayrıca magnezyum mineralinin doğal bir stres azaltıcı olduğuna inanılmaktadır.
Küveti sıcak-ılık arası suyla doldurup 2 bardak ingiliz tuzu ekleyin ve karıştırın.
Bu suda bacaklarını 20 dakika bekletin
Bu yöntemi haftada bir uygulayın.

UYARI: Yüksek tansiyon hastaları ingiliz tuzu kullanımında kaçınmalıdır.

Magnezyum

Gebelik döneminde yaşanan bacak kramplarının bir diğer sebebi ise vücuttaki magnezyum mineral eksikliğidir. Aslında gebelik döneminde yaşanan bacak krampları tedavisinde doktorlar magnezyum önermektedir. Magnezyum; kas sağlığı için önemlidir, çünkü güçlü kasları korumaya ve krampları önlemeye yardımcı olan kalsiyum yeniden alımını uyarmaktadır. Eğer anne adayında magnezyum eksikliği varsa günlük olarak gerekli olan magnezyum miktarını tüketmelidir.
Magnezyum açısından zengin besinler şunlardır :badem, avokado, muz, fasülye, kabak çekirdeği, soya sütü, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, kabuklu patates, yoğurt, pekmez, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler.

Potasyum

Vücutta magnezyum gibi potasyum eksiklikleri de bacak kramplarına sebep olabilmektedir. Aslında; potasyum minerali kemik ve sinir fonksiyonları için çok önemlidir
Gebe olan kadınlar günlük olarak yeterli oranda potasyum tüketmelidir. Zengin potasyum kaynağı besinler şunlardır:muz, hurma, kayısı, üzüm, lahana, brokoli, portakal, greyfurt, balık ve kuzu eti.

Su

Bacak kramplarının önemli bir sebebi ise anne vücudunun gebelik döneminde susuz kalmasıdır. Bu sebeple anne adayları kramp yaşamamak için günde en az 8-10 bardak su tüketmelidir.

Mavi Kadın

Mavi Kadın