Göbek Deliği Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi Göbek Deliği Neden Ağrır

Göbek Deliği Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi Göbek Deliği Neden Ağrır

Gebelik; anne vücudunda kaçınılmaz aşırı kilo artışı olan bir dönemdir. Bu dönemde alınan kilolar orantısız olur. Örneğin; karın bölgesine alınan aşırı kilo çeşitli problemlere de sebep olmaktadır. Bu problemlerden biri ise göbek deliği ağrısıdır. Bu tür bir ağrı çok yaygın olarak görülse de genellikle ciddi bir sorundan kaynaklanmaz.

Gebeliğin 20.haftasından sonra; rahim zaman içinde büyür ve karın içindeki basınç artışı nedeniyle gerilmeye başlar. Bunun sonucunda da göbek deliğinde gerilme ve ağrı olması kaçınılmaz olur. Bu durumda göbek deliğinde düzleşme veyahut dışarı çıkma meydana gelebilir. Bu gibi problemler doğum sonrasında geçecektir. Gebelik döneminde olup göbek deliği çevresinde ağrı, mide bulantısı ve kusma şikayetleri olan kişiler doktora başvurmalıdır. Tüm bu problemler kişide idrar yolları enfeksiyonu olduğuna da işaret edebilir.

Göbek Deliği Ağrısı Her Gebede Olur mu? Nedenleri Nelerdir?

Gaz Birikmesi

Yemek yendikten sonra gaz birikmesi göbek deliği çevresinde ağrının bir sebebi olabilir. Bunun sebebi ise gazın karnın hemen arkasında bulunan bağırsaklarda sıkışmasıdır. Sıkışan gaz bağırsakları genişletir. Bu genişleme ve daralma sebepli de kısa süreli göbek deliğinde ağrı oluşur.

Kabızlık

Gebelik döneminde göbek deliğindeki ağrının bir sebebi ise kabızlıktır. Alt karın ağrısı ile hastaneye gelen hamile kadınların %25’inde kabızlık olduğu yapılan araştırmalarca anlaşılmıştır. Tuvalete çıkmamaya yol açan kabızlık; göbek çevresinde ağrıya da yol açmaktadır. Çözüm olarak ise kabızlığın geçmesi ağrıyı azaltacaktır.

Rahmin Büyümesi

Göbek deliği ağrısı genellikle gebe olmayan kişilerde görülür. Eğer bu ağrının sebebi başka ciddi bir durum değilse endişe edilecek bir şey yoktur. Üstte de değindiğimiz gibi gebeliğin 20.haftasından sonra rahimde gerçekleşen büyüme sonrası göbek deliğinde hassasiyet oluşur. Bunun yanında rahim büyümesi sonrası kaslardaki ayrılma da göbek deliğindeki ağrının bir diğer nedeni olabilir. Anne adayının göbek deliği gebelikten önce çukur gibiyse bu dönemde düzleşecektir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise daha da büyüyüp dışarı doğru çıkıntılı hale gelebilir. Gebelikte yaşanan bu tür değişimler doğum sonrasında eski haline dönecektir.

Bazı İlaçların Yan Etkisi Olarak

Bazı ilaçların kullanımı da göbek deliği çevresinde ağrıya yol açabilir. Bu ilaçlar genellikle mide problemleri için kullanılan ilaçları kapsamaktadır. Bunun sebebi ise vücutta kullanılan ilaca karşı bir tepki oluşması veyahut ilacın emilememesi olabilir.

Apandisit

Apandis; karnın sağ alt bölgesinde bulunur. Apandisit de göbek deliği çevresinde ağrıya yol açabilir. Bu ağrı genellikle göbek deliği çevresinden başlayıp alt karna doğru yayılır ve ‘’bıçak gibi’’ şeklinde tabir edilir.

Karın Fıtığı

Göbek deliği çevresinde yaşanan ağrının bir diğer sebebi ise karın fıtığıdır. Bu durum; göbek deliğinin herhangi bir tarafında ağrıya yol açabilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Gebelik dönemindeidrar yaparken yaşanan göbek deliği çevresinde ağrısı ve yanma hissi; kişide idrar yolu enfeksiyonu sonucu yaşanıyor olabilir.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?
Göbek fıtığı
Bağırsak enfeksiyonu
Genişleyen uterusun (bebek büyüdükçe) göbek deliğine bastığı durumlarda ağrı görülebilir. Bu durum hamileliğin son haftalarında daha sık görülür.
Göbek deliğinde enfeksiyon

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?
Göbek deliği ağrısı olan yere sıcak su torbası koyabilir yahut ütülediğiniz temiz bir bezi, sıcak olarak göbek deliğine tutabilirsiniz.
Doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Mavi Kadın

Mavi Kadın