Hamilelikte Decavit Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte ve emzirme döneminde annenin vitamin ve mineral gereksinimi artmaktadır. Bu maddeler yeterli miktarda alınmadığında vitamin ve mineral eksikliği görülmektedir. Decavit, söz konusu problemlerin engellenmesinde ve giderilmesinde etkili bir ilaçtır. Erişkinler için önerilen günlük doz 1 tablettir ve bir bardak suyla beraber kullanılmalıdır.

Hamilelikte Decavit Kullananların Yorumları Nasıldır?

Ben 7 aydan beri Decavit kullanmaktayım, hiçbir zararı olmadı. Bebeğimin gelişimi de sağlıklı ilerliyor şükürler olsun. Belki bilmeyenler vardır diye belirtmek isterim ki, Elevit ve Decavit ilaçları muadildir. Yalnızca firmaları farklıdır. Decavit; Koçak firmasına, Elevit ise Bayer firmasına aittir.

Ben hamileliğimin 18. haftasında Decavit kullanmaya başladım, şu an 36. haftadayım ve kullanmaya devam ediyorum. Başlangıçta ishal olmama sebep olsa da yavaş yavaş düzeldi. Galiba bünyem zamanla alıştı. Bu ilacı kullananlara en önemli tavsiyem, kesinlikle ilacı bırakmamalarıdır. Çünkü eğer bir yararı olmasaydı doktor boşuna yazmazdı.

Kızlar ben folik asiti de Decavit ilacını da hamileliğimin 2 ay öncesinden kullanmaya başlamıştım ve hamileliğim süresince de kullanmayı sürdürdüm. 3 ay evvel doğum yaptım, hala bu ilacı bırakmadım. Herhangi bir yan etkisi yok, vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri karşılıyor. Bebeğimin gelişimi de önde gidiyor, şükürler olsun. Doktorumun önerisiyle Decavit ilacına başladığım günden itibaren folik asidi bıraktım. Zira hamileliğin 3. ayından sonra folik asit gereksinimi azalıyormuş. Ayrıca zaten Decavit’in içerisinde biraz folik asit de bulunuyormuş. İki ilaç aynı anda ağır gelmesin diye folik asidi kestik.

Ben en başından bu yana Ferrum Fort ve Decavit kullanmaktayım. Hamileliğimin 4. ayından sonra balık yağı da kullanmaya başladım. Bebeğimin vücuduna kan pompalayan bir damarda centik vardı fakat yine de şükürler olsun ki gelişimine bir zarar gelmedi. Aynı zamanda bir de bunun için Coraspinde kullanmıştım, doğum yaklaştığından dolayı artık kullanmıyorum. Tüm anne adaylarının sağlıklı bir gebelik geçirmesini diliyorum, umarım hepimiz yavrularımızı sağlıklı bir şekilde kucağımıza alabiliriz.

Ben hamileliğimin 3. ayından sonra Decavit kullanmaya başlamıştım. Şu an 6.5 ayındayım ve hala bırakmadım. Geçtiğimiz hafta doktoruma danışmıştım, kullanmaya devam edebileceğimi söyledi. Decavit bir tür vitamin olduğundan, herhangi bir yan etkisinin olacağını düşünmüyorum. Her gün tok karnına 1 adet içiyorum.

Kızlar ben de hamileliğimin 6. haftasındayım, jinekoloğum Decavit multivitamın yazdı fakat ben ilaç kullanamıyorum yani hap yutmayı başaramıyorum. Doktorumdan bu ilacın yerine başka bir ilaç vermesini rica ettim ancak “bir şey olmaz, yutabilirsin” dedi ve başka ilaç yazmadı.

Ben gebeliğimin 16. haftasında Decavit kullanmaya başladım, ilk kutuyu bitirdim. Şu an 20. haftadayım. Dün kontrole gittim ve Doktorum ikincisine başlamama gerek olmadığını söyleyerek Gynoferrin isimli bir kan hapı reçete etti.

Decavit ilacını hamileliğimin 6. haftasında kullanmaya başlamıştım. Şimdi 13. haftadayım ve ikinci kutuyu kullanıyorum. Başlangıçta sürekli kusuyordum, bu yüzden düzenli kullanamamıştım. Artık gece yatmadan önce kullanıyorum. Biraz büyük olduğundan, içerken midem bulanıyor. Ancak ekstra vitamin desteğinin önemi çok büyük, zorlansak da yavrumuz için içmeye mecburuz.

Ben birkaç gün önce sağlık ocağına gitmiştim, orada bir şey duydum. Devlet tarafından ücret ödenen kan ilaçları varmış. Bana da sağlık ocağından Decavit verdiler. Ancak kullanmadan önce doktorumla görüşmemi, eğer onay verirse ücretsiz olarak sağlık ocağından temin edebileceğimi söylediler. Kutusunda da parayla satılmadığı ibaresi bulunuyor. Dilerseniz siz de yakınınızdaki sağlık ocağından bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.