Hamilelikte Portakal Yemenin Faydaları Ve Zararları Neler?

Portakal kış aylarının en sevilen ve en çok tüketilen meyvelerindendir. Portakal, yüksek C vitamini, antioksidan içeriği ile hamileler için de çok faydalıdır. Portakal gibi ekşimsi gıdaları aşermenin hamile kadının kızı olacağına delalet ettiğine inanılır.

Hamilelere Portakalın Ve Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Portakal, hamile kadının ve anne karnındaki bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirebilen C Vitamini bakımından zengindir. Portakal ayrıca bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan demir ve çinko içerir. Portakal yemek , hamileyken alerji riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Ayrıca portakalda bulunan vitamin ve mineraller anne karnındaki bebeğin kıkırdak, doku, kan damarları ve kemiklerin gelişimini de destekleyebilir.

Kabızlığı Önler

Portakal zengin lif içeriği ile bağırsak hareketlerini hızlandırır ve hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan kabızlığı önler. . Portakalda bulunan lif sadece iyi sindirime yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını, kolesterolü, kan şekerini düzenler ve aterosklerozu önler. Ayrıca midede şişkinlik ve diğer problemleri iyileştirir ve bağırsaktaki rahatsızlıkları giderir.

Bebeğin Beynini Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

Portakal iyi bir B6 Vitamini ve folik asit kaynağıdır. Hamileyken portakal yemek, bebeğinizin beynini geliştirmeye yardımcı olur, ve bebekteki beyin ve omurilik anormalliklerine neden olduğu bilinen nöral tüp kusurlarını önlemekte etkili rol oynar. Portakaldaki folat içeriği, kan hücrelerinin oluşumuna, yeni dokuların büyümesine ve sağlıklı bir plasenta gelişimine yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Önler

Yüksek tansiyon hamilelikte sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Portakaldaki yüksek potasyum içeriği, hamile kadınlarda kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve hipertansiyondan (yüksek tansiyondan) korunmakta etkili rol oynar.

Sıvı İhtiyacını Karşılar

Hamilelikte yeterli sıvı alımı çok mühimdir. Yetersiz sıvı alımı erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarına neden olabilir. Portakal bol lif ve su içeriği ile hamile kadının günlük sıvı alımına katkıda bulunmanın yanı sıra, vücuttaki sıvı seviyelerinin dengesini korumak için sodyum ve potasyum sağlar. % 88 su içeriğiyle portakal, vücuttaki su dengesine ve hidrasyona yardımcı olur.

Böbrek Taşı Oluşumunu Önler

Hamilelikte ürogenital sistem üzerindeki yük artar bunun sonucunda, hamile bir kadın böbrekle ilgili rahatsızlıklara daha yatkın hale gelir. Böbrekler hamilelik sırasında vücuttaki toksinleri filtrelediği için hayati önem taşır. Portakal mesaneyi ve böbrekleri temizler ve böylece böbrek rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını azaltır.Portakal idrarın pH değerini arttırır, böylece vücuttan sitrik asit atılımını arttırır. Bu nedenle hamilelikte portakal yemek, böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur

Cilde Bakım Yapar

Portakaldaki C vitamini hamile kadınlara iki güzellik avantajı sunar; Antioksidatif etkisi ile cildi nemli ve gergin tutar, ayrıca hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan akne ile başa çıkmanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Portakalın Zararları Nelerdir?

Portakal asitli bir meyve olduğundan fazla miktarda tüketimi mide yanması, mide ekşimesi gibi sorunlara yol açabilir.

Portakal lif açısından zengindir. Bu nedenle çok miktarda yenirse ishale neden olabilir.

Hamileyken Kaç Portakal Yiyebilirsiniz?

Gebe kadınlar için günlük 85 miligram C vitamini dozu önerilir. Bu gereksinim günde üç portakal veya C Vitamini açısından zengin diğer yiyecekleri tüketerek karşılanabilir. Portakal, gün boyunca herhangi bir zamanda, aç karnına bile tüketilebilir.