Hamilelikte Buz Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte doğru beslenmek son derece mühimdir. Annenin tükettiği gıdalar bebeğin vücuduna ulaşmaktadır. Bundan dolayı annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, bebeğin hiçbir sorun olmadan sağlıklı bir şekilde doğabilmesi için gereklidir. Buz yemenin güvenli olup olmadığı hamile kadınların en merak ettiği hususlardandır. Aşırı miktarda olmamak şartıyla hamilelikte buz yemek anneye zarar vermez.

Demir eksikliği, hamilelikte buz yeme isteğinin sebeplerinden biridir. Canınız aşırı bir şekilde buz çekiyorsa ve bunu bastıramıyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Size demir testi yapılmalı ve çıkan sonuç doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır. Uygulanan tedaviyle beraber demir düzeyiniz ideal seviyeye gelince, buz yeme isteğiniz de yok olacaktır.

Hamilelikte Buz Yemek İle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Sual:

Doktor bey ben aslında bu soruyu hangi uzmana sormalıyım bilemedim.ben şu an hamileyim ve bi kaç aydır buz yeme alışkanlığım başladı günde 3 defa ya da daha fazla kere buz yiyorum.önceki hamileliğimde de böyle olmuştum.nedeni nedir ya da bu bir hastalık mı elimde değil sürekli kar buz yemek istiyorum.

CEVAP

Dr. İlker Pala’nın cevabı:( Merhaba…bu şeker hastalığı veya kansızlık işareti olabilir. hemen kadın doğum uzmanınıza başvurunuz.)

Sual

Ben 35 haftalık hamileyim, ve çok fazla buz yeme isteğim oluyor, daha doğrsu ağzımda eritiyorum, bunun bebeğime bir zararı olur mu?

CEVAP

Dr. Hakan Peker’in cevabı:(Zararı olmaz ama kendinizi üşütmeyin enfeksiyon riski var . o zaman bebeğe zararı olur.)

Hamilelikte Buz Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte devamlı buz tüketmek, enfeksiyonel hastalıkları ve boğaz iltihaplanmalarını beraberinde getirebilir. Bu ise anne adayının rahatsızlanmasına ve bebeğin de bundan zarar görmesine sebep olabileceği için muhakkak doktora müracaat edilmesi lazımdır.

Buz yemek, midenin düzensiz çalışmasına ve buna bağlı olarak gaz ve şişkinlik problemine sebebiyet verebilir.

Buz yiyen anne adayında mide üşütmesi ve çeşitli mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Aşırı buz yenirse boğaz iltihaplanması görülebilir.

Çok fazla buz yemek, çeşitli bakteriyel rahatsızlıkların sebepleri arasındadır.

Çok buz yiyenler, diş minesinde aşınma problemiyle karşılaşırlar.

Buz yeme alışkanlığı olan anne adaylarının demir, çinko ve protein değerleri, diğer hamilelere oranla daha düşüktür.

Dişlere Zarar Verebilir

Çok fazla ve ısırarak buz küpü yemeniz, gebelikte dişlerinizin zarar görmesine yol açabilir. Buz küpleri diş minesinde hasara sebep olup dişlerinizde sıcağa ve soğuğa karşı aşırı duyarlılık meydana getirebilir.

Buz küplerini ısırmanız değil de dilinizin üzerinde eritmeniz daha doğrudur.

Boğaz Ağrısına Neden Olabilir

Boğaz ağrısı, zaten gebelikte sıklıkla yaşanan bir sorundur fakat diyetinizde buz küpleri yer alıyorsa, daha şiddetli boğaz ağrısı yaşama riskiniz vardır. Buz yemek, boğazınızın tahriş olmasına neden olur ve hayatınızı olumsuz etkiler.

Boğulmaya Yol Açabilir

Buz küpü ve benzeri maddeler yutmak sağlığınız için risk oluşturabilir. Bu sebeple sadece hamile olanların değil hamile olmayanların da bu gibi cisimler konusunda temkinli olması gerekir. Kazayla büyük bir buz parçası yutulursa boğulma meydana gelebilir. Buz küplerini yutmadan evvel küçük olmasına dikkat etmeniz ve daima yeyip içtiğiniz şeyler konusunda hassasiyet sahibi olmanız gerekmektedir.