Polikistik Over Sendromu

Polistik Over Sendromu henüz genç ve orta yaş kadın aralığında oldukça fazla görülen bir rahatsızlıktır. Polistik anlamca fazla miktarda kist içerikli anlamına gelmektedir. Polistik over vakalarının neredeyse bütününde yumurtalıklarda yan yana sıralanmış küçük kistler görülür. Bu kistler yumurtalık kistlerinden daha farklıdır ve ufaktır.

Polistik Over Sendromu, düzensiz adet görme, hiç adet görememe, yumurtlama bozukluğu, androjen hormonun yüksek seviyede olması, akne, aşırı kilo gibi sorunlar ile ilişkili bir problemdir.

Polistik over vakalarının % 75 gibi bir kısmında ultrasonografi muayenelerinde yumurtalıklarda büyüme, kalınlaşma ve ufak çaplı çok sayıda kist fark edilir. Fakat bu bulgular her zaman polistik over sendromu anlamına gelmez. Çünkü hiçbir sorunu olmayan kadınların da % 20’ sinde ultrasonografi muayenelerinde bu tür bulgular ile karşılaşılabilir.

Polistik over hastalığı özellikle adet bozukluğu, cilt yağlanması, akne, kısırlık, ani kilo artışı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Polistik Over Sendromu Belirtileri

Polistik Over Sendromunda her hastada bütün belirtiler olacak diye bir kural yoktur. Kişiye göre belirtiler farklılık gösterebilir.

Adet düzensizlikleri: polistik over vakalarında adet düzeni çok nadir olarak düzenli bir şekilde seyreder. Adetler genellikle çok seyrek olur ve bazen uzun süre hiç adet olunmadığı da olur.

Aşırı tüylenme: genellikle yüz bölgesinde, göğüslerde, çene kısmında ve göbek bölgesinde aşırı tüylenme fark edilebilir.

Aşırı kilo: polistik over vakaları her zaman şişman olacak diye bir kural asla yoktur. Fakat genellikle bu tür sorunu olan kadınlar şişmandır. Aşırı kilo polistik over sendromunda yakınmaları destekleyici ve artırıcı bir hal alınmasına neden olur. Bu nedenle polistik over sorunu olan bir kadın aynı zamanda aşırı kilolu ise ilk olarak fazla kilolardan kurtulmak için alternatif yollara başvurmalıdır.

Kısırlık: polistik over kadınlarda kısırlığa neden olan bir sorundur.

Polistik Over Sendromunun riskleri

Polistik Over vakalarında tüylenme, adet bozukluğu ve kısırlık gibi problemlerin haricinde daha farklı hastalıkların görülme olasılığı da vardır. Bu hastalıklar;

Şeker hastalığı: polistik over hastaları şeker hastalığına daha eğilimlidir ve hastaların yaklaşık % 20 – 40’ ında glukoz inteloransı izlenir. Vakaların 40 yaşına ulaşması ile yaklaşık % 10’ luk bir kısmında şeker hastalığı kaçınılmaz olur.

Kalp hastalıkları: polistik over vakalarında kalp damarlarında daralma görülme ihtimali vardır. kalp damarlarında daralma ile ilişkili olarak kalp hastalıklarında artış yaşanır.

Obezite ( şişmanlık): polistik over hastalarında şişmanlık yani obezite % 25 – 30 civarında görülen bir sorundur. Genellikle karın bölgesinde yağlanmaya oldukça sık rastlanır. Ayrıca bel ve kalça bölümünde de yağlanma gözlenir.

Kolesterol: polistik over vakalarında kolesterol düzeninde bozukluğa yatkınlık gözlemlenmektedir.

Yumurtalık ve meme kanseri: polistik over vakalarında yumurtalık ve meme kanseri riskinin artması gibi bir bulgu yapılan araştırmalarca tam olarak kanıtlanamamıştır.