Preeklampsi Nedir Yaşayanların Yorumları Nelerdir?

Preeklampsi, gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılır ve halk arasında hamilelik zehirlenmesi diye de anılır. Gebelik zehirlenmesi, anne adaylarında ortaya çıkan önemli komplikasyonlardan biridir. Preeklampsi çoğunlukla gebeliğin 20. haftasının ardından 14/9 ve üstü yüksek tansiyon ve idrarda aşırı miktarda protein bulunmasıyla gelişir. Bunlara ek olarak; yüz bölgesinde, el ve ayaklarda şişlik, görme bulanıklığı ve baş ağrısı oluşur.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Yaşayanların Yorumları

İyi günler, ben 2011 senesi Mart ayında hamileliğimin 31. haftasındayken preeklampsi sebebiyle hastaneye yatmıştım. 5. gününde tansiyonum 20’ye çıktı ve beni sezaryen doğuma aldılar. Kızım 1400 gram ağırlığında ve minicik doğdu, ancak gayet sağlıklıydı. 1 ay boyunca küvezde kalarak 2 kiloya ulaştı. Ondan sonra hastaneden çıkardık. 2 yaşına girmesine az bir zaman var, her şey yolunda ve hiçbir sorunu yok çok şükür. Bu hastalıkla mücadele eden herkesin tez zamanda şifâ bulmasını diliyorum. İkinci çocuk düşünüyoruz ancak yine bu sorunlarla karşılaşmaktan endişe ettiğimiz için kararsız kaldık.

Ben tüp bebek tedavisinden sonra o mutlu haberi almıştım. Hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren her şeyi tastamam yerine getirdim. Günlük iğneden kan sulandırıcı haplara kadar denemediğim şey kalmadı. Her gün 2 litre su içiyordum, kalsiyum ve magnezyum da kullanmamıştım. Omega 3, ferrumfort ve decavit kullandım. Devamlı istirahat etmeye çok dikkat ediyordum, 15 gün arayla kontrole gidiyordum. Maalesef 27. haftada gebelik zehirlenmesi yaşadım ve bebeğimi almak zorunda kaldılar. Küvezde oğlum yaşamını yitirdi, içimdeki acıyı tarif edemem. Sezaryene alındım ve bebeğim hayata gözlerini yumdu. Kısmet değilmiş, kucağıma alamadan uğurladım. Dün doktorum ile konuştum; “Muhtemelen senin damarlarında romatizma var.” dedi.

Ben 36 hafta 5 günlük hamileyim. İki haftadır tansiyonumun yükselmesinden şikayetçiydim. Vücudumun çeşitli yerlerinde ödem oluşmaya başladı. İdrarımda protein tespit edildi. Hafif şiddette preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) geçirdiğimi söylediler. Doğumu bekliyorum. Kesinlikle unlu, şekerli ve tuzlu bir şey tüketmiyorum. Şu an tansiyonum düzeldi gibi, 12-8 arasında. Bebeğimde gelişim geriliği varmış, 3 hafta geriden geliyormuş. Doktorum ultrason ile baktı ve bebeğimin 2.140 gram olduğunu söyledi. Mümkün olduğu kadar doğumu geciktirmeye çalışıyorlar.

Bana preeklampsi tanısı koyuldu, hastaneye yatışım yapıldı ve şimdi de hastanedeyim. Hamileliğimin 30. haftasındayım. Bebeğim 1600 gram ve muhtemelen sezaryen ile doğum yapacağım. İdrarımdan protein çıktı, doktorum fazla bekletilmeyeceğini söyledi. Gebelik zehirlenmesi yaşadığı halde bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan annelerin yorumlarını okumuştum, onlar sayesinde daha da ümitliyim. Umarım ben de bebeğim de zarar görmeyiz. Bu benim ilk hamileliğim, çok endişeleniyorum.

Benim oğlum bir süre önce 3 yaşına girdi. Kilosu da boyu da normal, hamdolsun. Ben gebelik zehirlenmesi yaşadığımı hamileliğimin 35. haftasında öğrenmiştim. Yani şükürler olsun ki geç olmuştu. 35 hafta 4 günlük iken, bebeğim 2250 gram ve 45 cm olarak doğdu. Binlerce kez şükürler olsun ki hiçbir rahatsızlık yaşamadı ve çok kısa sürede toparlayabildi. 2 sene 5 ay geçtikten sonra ikinci bebeğimi kucağıma aldım. Hamdolsun ki, o hamileliğimde gebelik zehirlenmesi geçirmedim. Demem o ki, ikinci hamilelikte de mutlaka aynı durumun tekrarlayacağı söylenemez.

Ben hamileliğimin 36. haftasında preeklampsiden dolayı sezaryen ile doğum yapmıştım. Şükürler olsun ki canım kızım şimdi 2 buçuk yaşına bastı. Benim de kızımın da hiçbir sağlık sorunu yok. Şu an ikinciye hamileyim ve önceden preeklampsi yaşadığım için doktorum bana, risk taşıdığımı söyledi. Hamile olduğumu öğrenir öğrenmez coraspin kullanmaya başlamıştım. Ayrıca doktorum her gün düzenli olarak tansiyonumu ölçmemi söyledi. Tansiyon âleti alıp her gün ölçmeye başladım.

Ben de preeklampsi geçiren annelerden biriyim. Bebeğim 35 hafta 3 günlük iken, bir hafta evvel doğuma aldılar, 48 cm boyunda ve 2 kg ağırlığında dünyaya geldi. 4 gün boyunca küvezde kaldı, ardından taburcu edildik. Eve geldikten sonra ertesi gün yeniden tansiyonum yükseldi. Neyse ki şu an normal durumda.

Ben, bir hafta evvel doğum yaptım. Bebeğim 29 haftalıktı ve preeklampsi nedeniyle hayatını kaybetti. 980 gram doğmuştu, üç gün yaşayabildi ciğerparem. Yıkılmış bir haldeyim. İkinci kez çocuk düşünür müyüm, yeniden hamile kalmadan evvel nasıl önlemler almam gerekiyor, bu konuda bir bilgim yok.

7 ay evvel preeklampsi yüzünden erken doğum yapmıştım. Bebeğim henüz 28 haftalık iken doğuma alındım. Bu hastalığa çok erken dönemde yakalandım. Hamileliğimin 23. haftasında hastaneye yatırıldım ve bebeğim preeklampsiden dolayı yeteri kadar gelişemedi. Aşırı derecede protein kaybettim. Günlük olarak 14 gram kaybediyordum. Bebeğimin hayata tutunabilmesi için 40 gün boyunca hastanede tedavi gördüm ancak karnımda ölecek duruma gelince doğuma alındım. Canım evlâdım 450 gram ağırlıkla dünyaya geldi. Canımın içi, ufacıktı… Sadece 10 gün dayanabildi. O zor dönemler bir an olsun aklımdan çıkmıyor ve yavrumun acısı hiç dinmiyor.