Gebelikte Bikini Bölgesi Vajina Temizliği Nasıl Olmalı?

Gebelikte Bikini Bölgesi Vajina Temizliği Nasıl Olmalı?

Kadınların diğer günlerde olduğu gibi gebelik dönemlerinde de genital bölge temizliği büyük önem teşkil etmektedir. Fetüsün çeşitli enfeksiyonlardan uzak tutulması ve vajina bölgesinin doğal yapısının muhafaza edilmesi açısından doğru genital bölge temizliği mühim bir konudur. Hamilelikte genital bölge temizliği için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır;
Jilet Kullanımı
Hamile annelerin gebelik süresince başvurduğu temizlik yöntemlerinin başında jilet kullanımı gelmektedir. Rahat kullanımı ve hesaplı olması ile genital bölge temizliğinde jilet kullanımı anne adaylarına daha cazip bir tercih olarak gelmektedir. Ancak hamilelik süresinde her konuda hijyene önem vermeniz gerekmektedir. Özellikle jilet kullanımı, temizliğine dikkat edilmediği takdirde hijyen açısından büyük riskler teşkil etmektedir. Bu nedenle kullandığınız jileti üzerinde bakteri ve mikropların ürememesi için her kullanımdan sonra özenli bir şekilde iyice yıkayarak dezenfekte etmeniz gerekmektedir.
Tüy Dökücüler
Hamilelik döneminde bebeğinizin sağlığı açısından mümkün olduğunca kimyasallardan kaçınmanız gerekmektedir. Bu nedenle tüy dökücüler, içerisinde bulundurduğu kimyasallar sebebiyle tavsiye edilmemektedir. Vücudunuz hamilelik döneminde diğer zamanlara nazaran daha hassas bir hal aldığından, bu kimyasallar sizi ve bebeğinizi tehdit edebilir. Bunlara ek olarak tüy dökücü kremler kana karışma riski taşıdığından dolayı oldukça risklidir ve gebelik döneminde kullanılmaması önerilir.
Lazer Epilasyon
Hamilelik döneminde genital bölge temizliği olarak lazer epilasyonu seçmeniz pek doğru bir karar olmayacaktır. Günümüzde epilasyon sırasında kullanılan aletlerin radyasyon saçmadığı biliniyor. Ancak gebelik döneminde lazer epilasyonun bebeğe ve anneye nasıl etki edebileceği hususunda pek fazla bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeptendir ki bebeğinizin ve kendinizin sağlını riske atmamanız adına lazer epilasyona başvurmanız önerilmiyor. Bunun yerine jilet ve ağda gibi daha kesin bilgi sahibi olunan temizlik yöntemlerine başvurmanız sağlığınız için daha doğru bir seçim olacaktır.
Ağda Kullanımı
Genital bölge temizliğinde belki de başvurabileceğiniz en iyi yöntem ağda kullanımı olacaktır. Belirtilen kaidelere uymanız durumunda hamilelik döneminde ağda kullanımı bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak uzman tavsiyelerine bakılacak olursa gebeliğin son aylarına gelindiğinde ağda kullanımı pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Yapılan araştırmalara göre gebeliğin son aylarında ağda kullanımı erken doğum riskini arttırdığı kanısına ulaşılmıştır. Bu nedenle gebeliğin son dönemlerinde ağda kullanımı önerilmemektedir.
Bunlara ek olarak hamilelik döneminde ağda kullanımı sırasında eskisinden daha çok canınızı yakacaktır. Bunun sebebi ise gebelik sırasında teninizin eskisine kıyasla daha narin bir hal almasıdır. Bunun önüne geçebilmek için ise doktorların önerdiği bazı kremleri kullanabilirsiniz.

Hamileliğin 6. ayından itibaren karın bölgesinin büyümesinden dolayı anne adaylarının hareketleri biraz kısıtlanıyor. Bu nedenle ağda kullanımı da oldukça zor bir hale geliyor. Buna bir çözüm olarak güzellik merkezlerinde ağda ile genital temizlik yaptırmak isteyen anne adaylarını bazı tehditler bekliyor. Çünkü herhangi bir yerden bulaşabilecek enfeksiyon, bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu neden güzellik merkezlerinde bu işlemin yapılması tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte Vajina Genital Bölge Temizliği Ve Bakımı Tavsiyeleri
Lavabo ihtiyacı giderildikten sonra anüs bölgesindeki zararlı bakterilerin vajina bölgesine ulaşmaması amacı ile mutlaka önden arkaya doğru olacak şekilde temizlenmelidir. Aksi takdirde bu bakteriler olumsuz sağlık durumlarının meydana gelmesine sebep olabilir.
Aynı zamanda temizlik sırasında kesinlikle kimyasal içeren bir ürün kullanılmamalıdır. Çünkü gebelik sırasında vücut direnci düştüğünden bu kimyasallarla kolaylıkla zararlı tepkimelere girebilmektedir. Bu neden temizliğin saf su ile yapılması oldukça mühim bir konudur.
Hamilelik sırasında bol tüketimi de oldukça önemli bir husustur. Bol su tüketimi, vajina bölgesinde bakterilerin üremesinin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.
Gebelik döneminde vajina bölgenizin mümkün olduğunca kuru kalmasına özen göstermelisiniz. Sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla üreyebilen bakteriler bebeğinizin sağlığını tehdit edecektir. Ayrıca vajina bölgesinin ıslak kalması mantar oluşumunu da davetiye çıkarmaktadır. Bu sebeple havuz girmek, banyo yapmak gibi faaliyetler sonrasında vajina bölgesi mümkün olduğunca kurulanmalıdır.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise vajina bölgesinin gereğinden fazla temizlenmesidir. Bu durumda vajina içerisinde yer alan faydalı bakterilerin ölümüne sebep olur.

Mavi Kadın

Mavi Kadın