Gebelikte Ellerin Uyuşması Hamilelikte Eller Neden Uyuşur

Gebelikte Ellerin Uyuşması Hamilelikte Eller Neden Uyuşur

Gebellikte ellerde, kollarda uyuşma B12 eksikliğinden, şeker hastalığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Hamilelikte el uyuşması için Nöroloji bölümüne gidilir. Bu yazımızda hamilelikte el uyuşmasının nedenleri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Hamilelikte El, Kol Uyuşması Neden Olur?

Vücutta Su Toplanması

Hamilelikte yaşanan kol ve el uyuşmasının en yaygın sebebi vücuttaki ödem yani su birikmesidir. Gebelikte vücuttaki kan hacminin yükselmesi ve progesteron hormonundaki artış sebebiyle yaşanan ödem birikmesi atardamar ve sinir uçlarına baskı yaptığından kan dolaşımı zayıflar ve ayak ve bileklerde şişliğe ve elde uyuşma görülür. Bu şişlikler sebebiyle anne adayları yürümede zorluk çeker ve ayakkabılar sıkmaya başlar. Bu durum genellikle gebeliğin 6 ila 9. aylarında yaşanır.

Gebelik süresince vücut kilosu ve yağ birikimi ile bağlı olarak vücutta yaklaşık 6 litre su tutulur. Bu su tutulması yani ödemler vücutta şişliğe, el ve kollarda uyuşmaya neden olur. En çok geceleri yaşanan ödeme bağlı uyuşmalarda anne adayı ellerini yataktan sarkıtarak sallamalıdır. Bu uyuşmayı azaltmaya yardımcı olan bir yöntemdir. Buna rağmen eğer uyuşma geçmiyorsa ve uyuşmanın yanında ağrı ve sızılar yaşanıyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu hamilelikte görülen ellerde uyuşmanın bir başka sebebidir. Halk arasında sinir sıkışması olarak bilinen karpal tünel sendromu ellerde başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın tamamında, yüzük parmağının yarısında uyuşmaya neden olur. Özellikle günümüz dünyasına bilgisayar kullanımı gibi el bileğinin sürekli hareket ettirilmesinden kaynaklanan ellerde karıncalanma, ağrı ve sızıya yol açan bu durum gebelikte daha ağrılı olabilmektedir. Karpal tünel sendromu çoğunlukla işaret parmağı ile yüzük parmağı arasında belirti gösterir.

Hamilelik dönemindeki kadınların yaklaşık olarak %20’sinde görülen karpal tünel sendromu doğumdan sonra geçmektedir. Bu hastalık ortopedi uzmanı tarafından teşhis edilir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak bandaj ve atel gibi eşyalar kullanılarak bileğin düz durması sağlanabilir veyahut el bileiğine ilaç enjekte edilmesi gerekebilir. Uygulanan bu tür tedavilere rağmen eldeki uyuşma geçmezse cerrahi müdahale ile sinirlerdeki sıkışma düzeltilebilir.

B12 Eksikliği

Vücutta sinir gelişimi ve fonksiyonlarını düzenleyen B12 gibi vitamin ve minerallerin eksik olması hamilelikte el uyuşmasına yol açabilir. Hamilelikte el uyuşmasına yol açan en yaygın vitamin eksikliği B12 vitamin eksikliğidir.

Hamilelik döneminde el uyuşmasına sebep olan bileşen eksiklikleri şunlardır:
A grubu vitaminleri
Diğer B grubu vitaminleri
Kalsiyum
Potasyum
Magnezyum
Demir

Şeker Hastalığı

Çevresel sinirlerde işlev eksikliğine neden olabilen şeker hastalığı; hamilelikte daha belirgin hale gelip el uyuşmasına neden olabilir. Sinirleri etkileyen şeker hastalığı diyabetik nöropati olarak da anılmaktadır.

Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Geçer?
Hamilelikte el uyuşmasını geçirmek için şu yöntemler uygulanabilir:
Anne adayı dengeli beslenmeye özen göstermeli ve vücutta ödeme sebep olan besinleri tüketmemelidir.
Anne adayları uyurken elleri üzerine yatmamalıdır.
Anne adayları bileklerini sürekli hareket edeceği bir iş yapıyorsa ellerini sık sık dilendirmelidir.
Anne adayları tuz tüketimini azaltmalıdır. Ayrıca su tüketimini yüksek tutmalıdır. Bu şekilde vücutta su tutulması azalır.
Anne adayları bileklerini az hareket ettirmelidir. Örneğin sürekli olarak bilgisayar faresi kullanımı uyuşmayı tetikleyecektir.
Bileğe hafif masaj uygulanması uyuşmayı azaltacaktır.
Anne adayları kalsiyum, potasyum, A ve B vitamini, magnezyum ve demir bileşenlerini içeren besinler tüketmeye özen göstermelidir.
Eğer anne adayında karbap tünel sendromu varsa özel eldiven kullanımı sinirlere olan baskıyı ve ağrıyı azaltacaktır. Ancak bu eldivenlerin kullanım süresi az olmalıdır aksi taktirde eldeki sinirlerde güçsüzlük meydana gelebilir.

Cerrahi Müdahale:

Gebelikte yaşanan el uyuşması eğer üstteki tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen geçmeyen karpal tünel sendromuna bağlı ise basit bir cerrahi müdahale uygulanması gerekli olmaktadır. Bu cerrahi müdahalede bilekten küçük bir kesi açılarak yapıldığından hastanede kalma gerekli olmadan hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Mavi Kadın

Mavi Kadın